Топ Новости >

Кога ВМРО части сладолед :)

  • Среда, Мај 27 2015

{flike}


Ова е оригиналниот видео пост на граѓанскиот активист Никола Наумовски, кој ја објаснува атмосферата и магнетната сила на контра камперите да опстојуваат пред паркот Жена Борец - не било за да го чуваат Грујо и неговиот мерцедес, до сладоледот било!

„Сладолед... од квалитетниот... Ете толку вреди чувањето на демократијата... frown emoticon“,  (напиша еден корисник на социјалните мрежи).Повеќе корисници на социјалните мрежи изјавата на контра-камперот за донацијата - сладолед, ја проценија за тажна, со оценката: колку е низок прагот на задоволство на осиромашениот народ!

Новинарот и граѓански активист Огнен Јаневски на својот ФБ профил напиша:

Сладоледот е новиот сендвич - симболот на македонската борба за демократија. Борбата на гладните. Но, не и на слободните.
Потажно нешто, од видеото со чичкото што се радува оти им дале сладолед во кампот на „Чуварите на демократијата“ пред Собранието на РМ, немам видено последниот период. Се надевам, дека ќе сфати, оти го има згрешено кампот. Или евентуално, ќе му текне да застане пред Собранието и да им протестира на снабдувачите на сладоледот.
KISSES TO ALL, EXCEPT TO THE FASCISTS!!! ♥♥♥

ЛИНК до оригиналниот творец на видеото - Кликнете ТУКА!

Инаку, досетливите фејсбукчии осмислија и нов споменик во контекс на ваквото воодушевување од сладоледот.

 И, нов партиски грб: златен лав со сладолед во шепата, со чоколаден прелив одозгора. 

Ќе го изеде со се’ стапче и нема да знае што му се случило, 

И ова ти било доживување за паметење, во жалниот камп на ужалените за демократијата.

 


Матурска парада со квадрил

Гевгелиските матуранти денеска точно напладне на шеталиштето во центарот на градот го одиграа познатиот матурски квадрил што е дел од меѓународната манифестација „Матурска парада“

Повеќе

Дождовница или расолница

Повторно бисери на брзоплетоста или очигледно незнаење во квиз занимациите на Драган Вучиќ

Повеќе

Дум Павле, дум

Нова циркузијада во квизот на Драган Вучиќ

Повеќе

Видео: 80 години љубов

Двојата од Бруклин, (Њујорк-САД) се 80 години во брак и се' уште вљубени 

Повеќе

Се сеќавате ли на плочка - кривулица

Би заиграле ли плочка - кривулица доколку ја видите на тротоар?

Повеќе

Јапонски воз со 350 км на час

ВИДЕО: Каква брзина, каков баланс и амортизација на движењата

Повеќе

Вселената влијае на ДНК структурата кај човекот

Неочекувани промени во ДНК стриктурата по едногодишен престој во Вселената констатирани кај американски космонаут

Повеќе

Почина физичарот Стивен Хокинг

Рано утрово на 76 годишна возраст почина еден од најголемите светски умови

Повеќе

Продиџи на акустична гитара

Италијански виртуаоз на гитара свири хитови на „The Prodigy“

Повеќе

Кои се најчестите презимиња во словенските земји

Мапа со најчесто употребувани презимиња во европските земји, со акцент на зачестеноста и сличноста во словенските земји

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.