Топ Новости

Десет години истата клупа

  • Недела, Јан 28 2018

 


Украински фотограф одвоил цела деценија од својот живот за еден проект. Низ неговиот прозорец во кујната, Јевхен Котенко ја сликал истата клупа десет години, и додека нејзината боја се менувала, некои работи останале исти.

„Не си поставував ограничување во време или цели, само одев во кујната и погледнував низ прозорецот“, изјави тој.

„Обично имаше што да се види“, додава.

Иако Котенко тврди дека има убави спомени од маалото каде пораснал, сепак се сеќава и на многу лоши работи, за кои како што вели, подобро да не се размислува.

„Најлошото нешто беше да се гледаат луѓето со кои одев на училиште како пијат на клупата, а потоа ползејќи си заминуваа кон дома како рептили. Се плашев дека ако излезам, ќе станам еден од нив“.

Неговите фотографии беа изложени во Киев и поттикнаа мешавина од реакции.

„Некои луѓе се смееја, други се пожалија дека сум се фокусирал на алкохоличарите“.

Иако фотографот се преселил минатата година, тој сè уште ќе биде во можност да продолжи со својата работа.

„Јас се преселив само еден километар подолу од улицата“, појасни тој.

Неговите родители сè уште живеат во станот со погледот.

Во продолжение, погледнете дел од фотографиите што Котенко ги направил изминативе десет години.  

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

Гевгелиски „Комуналец“ со полугодишна позитива

Зголемената цена на водата и комуналните услуги и нотарските платни налози ја

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.