Се сеќавате ли на плочка - кривулица

  • Понеделник, Апр 16 2018

{flike}


Интересен социјален експеримент изведен од Dirty Data (Cut). Во времетраење од 10 часа на нацртана „Плочка“ (Hopscotch) на пешачка патека, ги снимаат сите минувачи. Дел од нив ја одминуваат шарената нацртана игра, дел не ја ни преметуваат, а дел како дечиња потскокнуваат поминувајќи низ неа.

По поминати 10 часа, 1053 пешаци ја одминале играта, а 128 весело потскокнале низ неа.
Еколошка свест и парковите во Гевгелија

ВИДЕО: Еко анализа на Дејан Малзарков

Повеќе

Во затвор на 104 годишна возраст

Сака да ја испроба темната страна на животот - Британка на возраст од 104 години ќе оди во затвор поради љубопитство

Повеќе

Мега градби: Подводен железнички тунел долг 100 километри

Кинезите ја финансираат изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот, што ќе ги поврзува главните градови на Финска и Естонија

Повеќе

ВИДЕО: Кит проголтал нуркач па го плукнал

Неколку тонски кит проголтал нуркач, но овој нежен џин увидел дека нешто не е во ред и го плукнал нуркачот во водите без никакви повреди на телото

Повеќе

Симболиката и значењето на цвеќињата

Секое подарено цвеќе покрај вниманието и убавината на неговите бои носи и порака

Повеќе

Дедо е на 152 внуци и не им ги знае имињата на сите

ВИДЕО: По потекло е од Југославија, живее на северозапад од Турција, има 95 години, 12 деца и 152 внуци

Повеќе

Бил Гејтс: 10 технологии што ќе го променат светот

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, издвои десет технологии што би можеле да го променат светот оваа година

Повеќе

Супер бабичка

ВИДЕО: Доказ дека годините не се важни и ограничувачки

Повеќе

Подводен лебдечки мост

Норвешка го гради првиот подводен лебдечки мост во светот

Повеќе

Рум, дум, дум

ВИДЕО: Jaпонци вљубени во балканскиот мелос ја испеаа песната „Рум, дум, дум” 

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот Спасовски и вицепремиерот Османи во Гевгелија

Спасовски: Полицијата успешно се справува со илегалните миграции и

Повеќе

Патот Гевгелија-Негорци пред завршница

Во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на

Повеќе

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.