Музичкото училиште со он лајн изведба за крај на учебната година

Четврток, 11 Јуни 2020

Наместо вообичаениот завршен концерт со сите ученици во Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“ Гевгелија, со кое учениците ја почестуваат локалната публика за крајот од школската година, презентирајќи го наученото, годинава во пандемски услови секој работеше од дома и на таков начин со помош на техниката се создаде заеднички домашен музички концертен перформанс.
Учениците во соработка со своите наставници создадоа видео музичка изведба од композиторот В.А.Моцарт - Прекрасна песна од операта „Волшебната флејта", а ја исполнува музичкиот оддел при ООМУ „Васо Карајанов" Гевгелија.

Директорката на училиштето Сузана Стефанова пофалувајќи го нивниот труд во вонредни услови од дома, ја спомена и поддршката на родителите, но и помошта на наставниците во создавањето на овој преточен музички поздрав за крај на школската година за учениците од ООМУ. Тоа се Зоран Гогов, Александара Лазаров (техничка поддршка), Влатко Сапламаев (пијано придружба) и Соња Панова (тимски организатор).

- „Им благодариме како на учениците така и на наставниците, а од септември продолжуваме со нови сили!“ - порачуваат од ООМУ „Васо Карајанов“ од Гевгелија.

 

Last modified on Четврток, 11 Јуни 2020 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.