Готвење со баба

Понеделник, 14 Септември 2020

Сте имале прилика како мали да помагате во кујната чекајќи да биде готова шампата за тортата па да го „измиете“ со прсти садот и ја излижете смесата од преостанатата залепена бела шеќерна смеса од прстите?
Е, на тоа ќе ве потсети овој мал помошник кој готви заедно со баба му. Не е проблем шампата. Проблем е што сака секоја состојка што се става во текот на подготовката на колачот тој да ја испроба со лижење на прстињата.
Значи, ако сакате да подготвите колач со помошник, сладокусец, пригответе ја работната маса и спремете се за чистење на кујната после сета работа. Колачите ќе ви бидат слатки, детулето задоволно што помагало, а и ќе се изнасмеете од милина.

Наздравје рецептот „Готвење со баба“.

Last modified on Понеделник, 14 Септември 2020 - 13:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.