“Фејсбук“ порасна на 1,23 милијарди корисници

Четврток, 30 Јануари 2014

Бројот на корисниците на популарната социјална мрежа во 2013 година ги зголеми и приходите на компанијата само за последниот квартал пораснале за 76 одсто во однос на истиот период од 2012 година  

 

Некогашниот проект за студентска комуникација, кој прерасна во светска мрежа за социјална комуникација “Фејсбук“ денеска бележи активни корисници од 1,23 милијарди лица, според податоците за 2013 година. Бројот на активни корисници на месечно ниво е зголемен за 16 отсто во однос на минатата година и со 945 луѓе кои користат апликација на мобилниот уред.

Приходите од огласи на компанијата пораснале на 2,34 милијарди долари во последниот квартал, што се за 76 отсто повисоки од истиот период од 2012 година. При тоа на приходите од мобилните огласи отпаѓаат 53 отсто, а тие бележат пораст од 23 отсто во споредба со четвртиот квартал од 2012 година.

Last modified on Петок, 31 Јануари 2014 - 05:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

Водици со шест крштевки во гевгелиските храмови

Вековниот празник Богојавление Водици денеска освен со водосвет во црковните

Повеќе

Угостителите со работно време до 21 часот

Владата на Република Северна Македонија на денешната 40-та седница, по

Повеќе

Водосвет годинава во црковните храмови

Пандемијата годинава ја измени и традицијата - Осветувањето на водите за време

Повеќе

АВРМ: Кредитирање на невработените до 10.000 евра за започнување сопствен бизнис

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.