Топ Новости

“Укинете го Интернет додека не не’ уништил!“

Вторник, 14 Јануари 2014

Еден швеѓанин упатил вознемирувачко писмо до еден угледен весник во својата земја во кое барал “да се укине интернетот“ додека не биде уништен светот

 

73 -годишниот Бо Бергман, кој не ги сакал компјутерите и технологијата, испратил писмо до весникот “Halland-Posten“ во Шведска, во кое барал да се укине интернетот.

Бо Бергман живее мирен живот во градчето Симлангсдален (Simlångsdalen), далеку од светот на компјутерите, телефоните и Интернетот.

Неговиот текст во оваа богата скандинавска земја привлекол големо внимание на јавноста, кои сега разговараат за тоа колку е во правото на стариот Швеѓанец. Во писмото се вели:

"Мојот предлог е да се укине интернет. Премногу се отиде во сето ова, сите еден ќе одговарате за тоа. Укинете го интернетот додека не не уништи сите нас", пишува тој.

Швеѓанец во своето писмо објасни дека интернет е многу опасна и штетна за целото човештво и неговата среќа. Се верува дека на интернет стана составен дел на модерната цивилизација, поради која не може да се пронајде вистинска среќа.

"Интернетот е како црв во јаболко и не јаде од внатре и целосно доминира со нашите животи ", додава Швеѓанецот.

Уредниците од Шведскиот весник навеле дека неговиот текст во само пред неколку дена имал повеќе од 30.000 прегледи и убедливо бил најчитан текст на веб-сајтот на истиот весник.

Текстот на овој Швеѓанец се најде и на социјални мрежи, каде што тие дискутира дали интернетот навистина треба да бидат укинат. Интересно е тоа што значителен дел од шведската јавна смета дека Бо е во право.

По неговиот текст, дел од јавноста во Шведска, тврди дека не постојат доволно аргументи за предлогот, додека друг, но многу помал дел од јавноста во Шведска, верува дека светот ќе биде подобро и посреќно место за живеење кога би се укинал интернет.

Уредник укажува дека интернетот му помогнал на Бо да стане популарен во Шведска и во целиот свет, а тој самиот да не е свесен за тоа, бидејќи не користи компјутер и интернет.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.