Топ Новости

Кои се првите корисници на Фејсбук: Цукенберг не бил првиот

Сабота, 01 Февруари 2014

Фејсбук годинава ја одбележува десетгодишнината од своето формирање со евидентирани 1,23 милијарди корисници, но кои биле првите на листата?

 

Во првата година од своето формирање во 2004 година Фејсбук се стекнал со еден милион корисници. Денеска, после една деценија бројката надминува една милијарда и 23 милиони жители од планетата. Но, кои биле првите корисници се прашува популарниот весник “Гардијан“?

Секој корисник на Фејсбук има број за идентификација, лична карта, која се добива кога ќе се регистрирате. Интересно е тоа што, иако тој беше прв на страница, Марк Цукерберг не е носител на идентификациониот број 1. Првите три броеви биле наменети за тестирање оставајќи го за Цукерберг бројот четири .

Под броевите 5 и 6 следуваат неговите соработници, ко-основачите Крис Хјуз и Дастин Московиц .

Двајцата ко-основачи Хјуз и Московитц во 2008 година ја напуштиле компанијата. Хјуз беше првиот портпарол на “Фејсбук“, а по заминувањето во 2008 година ја водел онлајн кампањата на Барак Обама.

Еден од ко-основачите на Фејсбук бил и Едуардо Северин, но неговиот ID е 41, што не е ни приближно меѓу првите корисници.

Првиот заслужни лица за почетокот на оваа социјална мрежа за поврзување во светот, инаку неучесници во основачкиот пакет биле цимерот на Цукенберговиот цимер Арие Хесит и неговите колеги од Факултетот за Ендрју МекКолум, кој е заслужен за прв логото на Фејсбук, бела и сината силуета на Ал Пачино, известува Dnevnik.hr .

Интересно е дека меѓу првите корисници на Фејсбук, Крис Пунтам во 2005 година ја “заразила“ Фејсбук страницата ставајќи “црв“ во неа и направил таа да изгледа како “My Space“. Наместо да пријави електронски упад и да повика полиција, Цукенберк му понудил работа на инвентивниот клиент, кој со дела му покажал дека е способен и за нови иновации.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.