Научниците ги откриле најстарите остисоци од стопала во Европа

Петок, 07 Февруари 2014

Најстарите стапки, на најсатариот континент датираат пред 800.000 години

 

Најдените стапалки се доказ за присуството на најстарите луѓе во северниот дел на Европа, според еден документ објавен во списанието “PLoS One“.

Трагите од стапалата се еден од најважните, ако не и најважно откритие на бреговите на Велика Британија, рече антрополог Ник Ештон на Британскиот музеј. "Тоа ќе се промени нашето разбирање за првите луѓе во Велика Британија и Европа , изјави Ештон за BBC.

Отпечатоци , кои за прв пат биле откриени во мај минатата година за време на ниска плима, може да припаѓаат на едно древно семејство, на возрасен маж или на неколку помлади мажи или жени во потрага по храна .
Такви откритија се многу ретки. Од досега откриените траги во светски рамки, постари се само три пара стапки, и сите три се во Африка.

Научниците во текот на две неделните истражувања успеале само тродимензионално да ги снимат остатоците од трагите, а потоа ги покрило морето.
Се претпоставува дека се работи за “homo antecessor“ за кого е познато дека живеел во јужните делови на Европа, а кој пристигнал по копнена врска во Велика Британија, која постоеле пред милиони години .

Научниците веруваат дека пред околу 500.000 години во Британија живеел “homo heidelbergensis“ и да од нив понатаму се развиле раните неандерталци пред околу 400.000 години. Неандерталците живееле во Велика Британија до пред 40.000 години, кога пристигнал хомо сапиенсот “homo sapiens“.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.