Оснивач на “Applе“ тврди: “iPhone“ би требало да работи на “Android“

Петок, 07 Февруари 2014

Еден од оснивачите на Ејпл основач Стив Возниак (Steve Wozniak) верува дека “Apple“ треба да направи верзија на iPhone која ќе се покренува со Андроид

 

Биографија на Стив Џобс, која беше објавена набрзо по неговата смрт, ни откри многу интересни и досега непознати детали од неговиот живот. Меѓу другото, оваа книга открива колкава била омразата на Џобс кон Андроидот - мислел дека Google му ја украл на Apple технологијата која се користи во овој оперативен систем за мобилни уреди, и рече дека е подготвен да "започнете термонуклеарна војна" за да го уништи Андроид.

Џобсовата омраза кон Android била само петстава за јавноста!

Меѓутоа, другите основач на компанијата, Стив Возниак (кој долго време не е вклучена во бизнисот на Apple) има сосема поинакво мислење за конкурентниот мобилен оперативен систем. Всушност, тој верува дека Apple не треба да "се бори" со Андроид, но треба да се направи на iPhone кои ќе работат на Андроид!

Оваа компанија може да биде задоволна со состојбата на smartphone пазарот, каде во текот на последните три месеци од минатата година, продадено е повеќе од 50 милиони iPhone телефони, но Возниак е убеден дека продажбата на мобилни телефони значително би се зголемила, ако Apple го претстави iPhone-от кој работи на Андроид, бидејќи на овој начин сите љубители на овој оперативен систем може да користат хардверски на Apple и Google софтвер.
- "Луѓето го сакаат изгледот, стилот и начинот на производство на нашите телефони во споредба со она што нудат производителите на Андроид ", рече Вожњацки, додавајќи како Андроидот на “Apple“ може да му стане "секундарен мобилен

На Wired мислат дека технички не е невозможно Apple да воведе телефон кој би работел на Android, бидејќи тоа е се уште “open source “ оперативен систем и истакна дека оваа компанија би можела, како Амазон, да развие прилагодена верзија на Android, која ќе биде попривлечна, со "appleovski" дизајн, но тоа ќе биде во можност да ги покрене апликациите наменети за Андроид.

Сепак, и покрај Wozniakovim размислување, сигурно е дека Тим Кук и неговиот тим дури и не размислуваат за имплементација на Андроидот на iPhone, но моментално развиваат нова верзија на својот “IOS“ софтвер за мобилни телефони и таблети која треба да ја претстават кон средината на оваа година.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.