Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Сребрен медал за иновација за кумановецот Борис Секирарски

Среда, 24 Октомври 2018

На интернационален саем за иновации во Хрватска помеѓу 150 иновации од повеќе земји, македонскиот изумител Борис Секирарски се закити со сребрен медал за уредот ЕЛИФ и апликацијата МЕЛИФ кој укажува на опасности од врнежи и поплави

 

 

На интернационален саем за иновации во Хрватска помеѓу 150 иновации од повеќе земји, македонскиот изумител Борис Секирарски се закити со сребрен медал за уредот ЕЛИФ и апликацијата МЕЛИФ кој укажува на опасности од врнежи и поплави.

Меѓународниот саем се одржа од 18 до 20 октомври годинава во Загреб.
Кумановецот Борис Секирарски овде го претстави својот уред за електронски водена интернет прогноза, или популарно наречена ЕЛИФ (Electronically Leed Internet Forecast). Покажувачот кој наликува на семафор ги покажува можностите за обилни врнежи и поплави на одредено место во одреден момент, а главна цел е да спасува животи со точно укажување на опасности од брзи поплави.

За истиот уред Секирарски годинава доби и Златен медал на „ИНОВАМАК 2018“.

Секирарски е професионален метеоролог со триесетгодишно работно искуство и своите знаења ги преточил во уред - прогнозер на поплави. Тоа е сервер кој на секои 15 минути подготвува нови пресметки за критични региони кај нас и на неколку места во Балканот. Апликацијата МЕЛИФ е наменета за андроидните уреди кои преку оперативен систем ги добиваат информациите за нивоата на опасност и ги покажува како семафор кој излегува на апаратот доколку корисникот на уредот се наоѓа во зоната на опасност од поплави.

Иновациите ЕЛИФ и МЕЛИФ на метеорологот Борис Секирарски беа изложени и прикажани на Интернационалната изложба за иновации ARCA и Меѓунарониот саем на земјоделски иновации AGRO ARCA организирани од Хрватската Асоцијација за иновации, годинава одржана по 16-ти пат, во Националната универзитетска библиотека во Загреб.

 

Last modified on Среда, 24 Октомври 2018 - 14:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.