Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Видео: Снимка од вселената која ќе го промени светот!

Понеделник, 10 Март 2014

Фасцинантни снимки од вселената испрати сателитот„Skybox“ - прв комерцијално достапен сателит кој секојдневно испраќа видеозаписи од сателитското опкружување

Погледнете ги снимките што ги испрати „Skybox Imaging's SkySat-1 micro“ сателитот.
Ова е прв сателит направен за комерцијални цели, кој неколку пати дневно испраќа слики, односно видео од вселенска перспектива.

Овие снимки се предвидува дека ќе придонесат за подобрување на земјоделството, значајо ќе влиае врз работата на воздушните пристаништа, аеродромските служби, за надзор врз имотот, недвижностите, безбедноста, управувањето со нуклеарните електрани и, уште многу друго.

Дигиталните картографи сеуште се обидуваат да откријат на кој начин можат да го искористат овој извор на геопросторни податоци, но сепак со сигурност тврдат дека снимките од овој сателит со сигурност ќе го променат светот.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.