Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Откриени радио сигнали од галаксија оддалечена 1,5 милиони светлосни години

Сабота, 12 Јануари 2019

ВИДЕО: Звуци оддалечени 1,5 милиони светлосни години од Земјата, откри НАСА, а јавува весникот „Independent“ 

 

 

Весникот „Independent“ објави изненадувачка вест за откриени радио сигнали кои доаѓаат од далечина 1,5 милиони светлосни години далеку од Земјата. Научниот тим CHIME кој ги регистрираше сигналите изјави:
- „До сега, имаше само еден познат повторувачки сигнал FRB. Знаејќи дека сега постои и друг, кој се повтори и е регистриран кај нас на Земјата, тоа сугерира дека може да има повеќе јавувања од таму. И со повеќе репетитори и повеќе извори достапни за студирање, можеби ќе можеме да ги разбереме овие космички загатки - од каде и од што и кој ги предизвикува ", рече Ингрид Стјуард, член на тимот на CHIME и астрофизичар во UBC.

Гледањето на два повторувачки сигнали веројатно значи дека постои - и тоа човештвото веројатно ќе го открие - "значителна популација" на повторувачки сигнали, пишуваат истражувачите во еден од двата труда објавени во списанието „Nature“.

НАСА пронајде чудна планета која се крие надвор од нашиот сончев систем. Во сите истражувања се забележани околу 13 звучни реакции за само три недели, нудејќи огромни нови информации за научниците кои го ловат нивниот извор. Заедно можат да понудат некои докази за екстремната или невообичаена средина од која доаѓаат - или мистериозната технологија за која некои тврдат дека туѓите цивилизации би можеле да ги пуштаат во вселената.

 Од 13 нови експлозии што беа собрани, најмалку седум од нив беа снимени на 400 MHz - најниска фреквенција на која било досега откриена. Тоа сугерира дека може да има дури и повеќе од нив, премногу ниски за да бидат регистрирани од тимот на CHIME.

- „[Сега знаеме] изворите можат да произведат радиофреквенции со ниска фреквенција и оние бранови со ниска фреквенција можат да избегаат од нивната околина и не се премногу расфрлани за да бидат откриени до времето кога ќе стигнат до Земјата. Тоа ни кажува нешто за околината и изворите. Ние не го решивме проблемот, туку тоа се уште неколку парчиња во загатката“, вели Том Ландекер, член на тимот на CHIME од Националниот истражувачки совет на Канада.

  

Last modified on Сабота, 12 Јануари 2019 - 05:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.