Топ Новости

На Месечината изникнале првите семиња донесени од Земјата

Вторник, 15 Јануари 2019

Кинеската вселенска мисија  бележи извонредни резултати - Изникнале растенија од првите однесени семиња на Месечината

 

 

Кинеската вселенска мисија бележи извонредни резултати - Изникнале растенија од првите однесени семиња на Месечината.

Ова е првпат каква било биолошка материја да израсне на Месечината, што се смета за важен чекор во долгорочните истражувања на вселената.

Семките ги однесе кинеската сонда „Chang'e-4“. Ова е првата мисија која се спушти и ја истражува подалечната страна на Месечината и со себе носи инструменти кои треба да ја испитаат геологијата на овој регион.

Досега се случило растенија да изникнат на Меѓународната вселенска станица, но никогаш на Месечината. Ова може да биде клучно за идни долгорочни мисии, како патување на Марс, кое би можело да трае околу две и пол години. Тоа би можело да овозможи астронаути сами да одгледуваат своја храна во вселената и да ги намалат потребите за повторно снабдување од Земјата.

Кинеската сонда во својот товар носеше и почва со семки од памук и компир, квасец и ларви од овошна мува. Тие се складирани во запечатен контејнер и целта е да се создаде минибиосфера, односно вештачка, самоодржлива околина. Кинеските државни медиуми објавија дека памучните семки оформиле пупки.

Кинеската сонда „Chang'e-4“ која после 20 дневно патување од Земјата до Месечината ги положи контејнерите со семки расад на површината на Месечината

Професорот Xie Gengxin, главен дизајнер на експериментот, беше цитиран во Јужно-кинескиот утрински пост: "Ние размислувавме за идниот опстанок во вселената.
- "Учењето за растот на овие растенија во средина со ниска гравитација ќе ни овозможи да ги поставиме основите за нашето идно поставување на вселенска база", изјавува професорот Xie Gengxin.
Кинеската новинска агенција „Ксинхуа“ соопшти дека Вселенската сонда направила околу 170 фотографии што биле испратени на Земјата.

„Ова е првиот успешен биолошки експеримент на човештвото на Месечината“, објави весникот на Комунистичката партија на Кина, „Пиплс дејли“, а пренесе „BBC“.

Сликата за никнaтото семе, денеска го обиколи светот со порака дека означува "завршување на првиот биолошки експеримент на човекот на Месечината".
Фред Вотсон, астроном на Австралиската астрономска опсерваторија, изјави за BBC дека развојот на семињата е "добра вест".
"Тоа сугерира дека во иднина можеби нема да има несовладливи проблеми за астронаутите кои се обидуваат да растат свои култури на Месечината во контролирано опкружување".

 

Last modified on Вторник, 15 Јануари 2019 - 18:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.