На Месечината изникнале првите семиња донесени од Земјата

Вторник, 15 Јануари 2019

Кинеската вселенска мисија  бележи извонредни резултати - Изникнале растенија од првите однесени семиња на Месечината

 

 

Кинеската вселенска мисија бележи извонредни резултати - Изникнале растенија од првите однесени семиња на Месечината.

Ова е првпат каква било биолошка материја да израсне на Месечината, што се смета за важен чекор во долгорочните истражувања на вселената.

Семките ги однесе кинеската сонда „Chang'e-4“. Ова е првата мисија која се спушти и ја истражува подалечната страна на Месечината и со себе носи инструменти кои треба да ја испитаат геологијата на овој регион.

Досега се случило растенија да изникнат на Меѓународната вселенска станица, но никогаш на Месечината. Ова може да биде клучно за идни долгорочни мисии, како патување на Марс, кое би можело да трае околу две и пол години. Тоа би можело да овозможи астронаути сами да одгледуваат своја храна во вселената и да ги намалат потребите за повторно снабдување од Земјата.

Кинеската сонда во својот товар носеше и почва со семки од памук и компир, квасец и ларви од овошна мува. Тие се складирани во запечатен контејнер и целта е да се создаде минибиосфера, односно вештачка, самоодржлива околина. Кинеските државни медиуми објавија дека памучните семки оформиле пупки.

Кинеската сонда „Chang'e-4“ која после 20 дневно патување од Земјата до Месечината ги положи контејнерите со семки расад на површината на Месечината

Професорот Xie Gengxin, главен дизајнер на експериментот, беше цитиран во Јужно-кинескиот утрински пост: "Ние размислувавме за идниот опстанок во вселената.
- "Учењето за растот на овие растенија во средина со ниска гравитација ќе ни овозможи да ги поставиме основите за нашето идно поставување на вселенска база", изјавува професорот Xie Gengxin.
Кинеската новинска агенција „Ксинхуа“ соопшти дека Вселенската сонда направила околу 170 фотографии што биле испратени на Земјата.

„Ова е првиот успешен биолошки експеримент на човештвото на Месечината“, објави весникот на Комунистичката партија на Кина, „Пиплс дејли“, а пренесе „BBC“.

Сликата за никнaтото семе, денеска го обиколи светот со порака дека означува "завршување на првиот биолошки експеримент на човекот на Месечината".
Фред Вотсон, астроном на Австралиската астрономска опсерваторија, изјави за BBC дека развојот на семињата е "добра вест".
"Тоа сугерира дека во иднина можеби нема да има несовладливи проблеми за астронаутите кои се обидуваат да растат свои култури на Месечината во контролирано опкружување".

 

Last modified on Вторник, 15 Јануари 2019 - 18:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.