Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Видео: Вселенски испораки на храна и продукти

Недела, 13 Април 2014

Остварен вселенски контакт на дотурна станица со летечки сателит околу Земјата

 

И вселената стана пазарно зависна од секојдневни продукти. Меѓународните вселенски станици кои со години лебдат во небесниот свод околу нас се зависни од дотур на намирници за екипажот.
Вселенското беспилотно летало „Progress 55“, е снимено како носи испорака за Меѓународната вселенска станица (ISS). Видеото се појави на каналот YouTube во средата (9 април).
„Progress 55“ исто така се нарекува „Progress M-23M“, што потекнува од врвот на една ракета од руско производство, познатите „Сојуз ракети“ за носење храна и други продукти за екипажот на вселенската станица.
На видеото се гледа до сантиметар точната прецизност на спојување на беспилотното вселенско летало со меѓународната вселенска станица (ISS).

Last modified on Среда, 16 Април 2014 - 22:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.