Летечки автомобили на пазарот во 2023 година

Недела, 16 Август 2020

Сцените од научно-фантастичните филмови со летечки автомобили веќе се реално достигнување на тимови составени од иновативни креатори од повеќе фирми од авто индустријата во Јапонија.

Некаде во Јапонија веќе може да се види како се користат овие футуристички возила, но најинтересно е што Јапонската Влада има амбиција овие возила да ги комерцијализира и пушти на пазарот. Амбициите се тоа да биде достапно за купувачите до 2023 година.

Во моментот најголеми иноватори во оваа област се Airbus, Boening и Uber. Јапонската компанија Skygrive го презентираше официјално своето летало наменето за двајца, со големина на автомобил. Леталото може да лета 10 километри со брзина од 100 километри на час.


Во проектот е вклучена јапонската Влада, преку Министерствата за транспорт и инфраструктура, Министерството за економија, бизнис и индустрија

Вакви возила на иднината кои навистина летаат има веќе 7 прототипа во светот, некои изработени во ограничена едиција. За сите нивни перформанси повеќе од видеото.

 

Last modified on Недела, 16 Август 2020 - 18:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.