Феномен „Сина Месечина“

Сабота, 31 Октомври 2020

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, која ќе биде втора полна месечина во период од 30 дена.

Последниот пат кога имавме полна месечина беше 1944 година, што значи овој феномен во вселената ќе можеме да го видат жителите на земјата после цели 76 години од нејзиното последно појавување.
НАСА вели дека следниот пат кога сите временски зони на САД ќе бидат над полна месечина е 2039 година, затоа те реба да се пропушта шансата за оваа глетка.
Додека Месечината официјално станува полна во сабота, таа се појави целосна со почеток во четврток навечер и ќе трае до недела. Така, ќе се чувствува како викенд на полна месечина.

Феноменот „Сина месечина“ не мора да значи дека ќе биде сина, иако темно синиот тон на вечерното небо може да влијае на боите што ги гледаме.
Кога Месечината добива сини нијанси, тоа се должи на чад или честички од прашина во атмосферата, на пример за време на голема вулканска ерупција на Кракатау.
Според НАСА, Сината месечина значи нешто многу ретко што можете да го видите во животот, а оваа година ќе има уште поголема доза на мистицизам.

Полната месечина два пати во месец октомври е релативно ретка појава и се јавува во просек еднаш на секои две и пол години, објави НАСА.

Има полна Месечина секој месец, но бидејќи лунарниот циклус и календарската година не се совршено синхронизирани, ние завршуваме со две во истиот календарски месец приближно на секои три години.

Првата полна Месечина во октомври, позната и како Жетвена месечина, се појави на првиот ден од месецот. Втората полна месечина или „сината месечина“ ќе биде видлива на 31-ви октомври.

 

Last modified on Сабота, 31 Октомври 2020 - 12:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Водосвет годинава во црковните храмови

Пандемијата годинава ја измени и традицијата - Осветувањето на водите за време

Повеќе

АВРМ: Кредитирање на невработените до 10.000 евра за започнување сопствен бизнис

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за

Повеќе

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.