Топ Новости >

Тинејџер поправил грешка во податоците на НАСА

  • Четврток, Мар 30 2017

{flike}


Британски ученик неодамна ги контактирал НАСА за да им укаже дека имаат грешка во податоците забележани на Интернационалната вселенска станица (ИСС). Мајлс Соломан, 17-годишен средношколец во училиштето Таптон во Шефилд, работел на проектот Тим Пикс, кој им овозможува на учениците од Велика Британија пристап до податоците забележани од детекторите за радијација, за време на шестмесечниот престој на британскиот астронаут Тим Пик на станицата.

Меѓу останатите проекти, Пик учествуваше во истражувачка програма чија цел е да го дознае влијанието на вселенската радијација врз луѓето. Радијацијата на ИСС ја надгледуваат Тајмпикс детектори, кои се вклучени во компјутер и редовно ги испраќаат податоците назад до Земјата.

Соломан и неговите соученици ги добиле мерките од овие апарати во огромна количина табели во Ексел, што им овозможило да вежбаат анализа на податоци врз вистински научни информации.

Кога ги подредиле податоците според нивоа на енергија, Соломан забележал нешто чудно.

„Веднаш почнав да го разгледувам крајот на листата и најмалите делчиња енергија кои беа забележани таму. Забележав дека каде што не треба да има енергија и радијација, всушност пишуваше -1. Првото нешто што го помислив беше: „Не постои негативна енергија“, па сфатив дека се работи за грешка“.

Соломан и неговиот наставник по физика, Џејмс О’Нил, веднаш испратиле мејл до НАСА.

Како што објаснил Соломан за ББЦ Радио, истражувачите во НАСА одговориле дека биле свесни за грешката, но мислеле дека се случува еднаш или двапати годишно.

„Тоа што ние откривме е дека грешката се случува повеќе пати секој ден“, вели Соломан.

„Мислеа дека го поправиле тоа. Проблемот е што некои од алгоритмите кои ги претвораат податоците биле погрешни, и поради тоа пресметале негативен број“, вели физичарот Лоренс Пински од Универзитетот на Хјустон, кој работи на овој проект на НАСА.

Прашан од ББЦ дали во НАСА сметаат дека е срамно што ученик забележал ваква грешка, Пински вели дека не им е срам, туку се многу благодарни.

„Идејата дека ученици можат да соработуваат во реалноста, значи дека имаат можност да наоѓаат вакви нешта“.

ТимПикс е една од многуте иницијативи организирани од ИРИС (Институт за истражувања во училиштата), хуманитарен труст во Велика Британија, кој им дава на учениците и наставниците можност да спроведуваат вистински научни истражувања на училиште.

 


НАСА испраќа сонда кон сонцето

Подготовките за мисијата привршуваат, лансирањето е закажано за 4 август годинава

Повеќе

Меси чао, Меси чао, Меси чао чао чао

Нова песна на бразилските фанови

Повеќе

На Светско со картонскиот другар

„Жената не го пуштила“ па мексикански другари понеле картонскиот исечок од свој другар на СП во Русија

Повеќе

Фудбалски виртуоз

Уличен забавувач на тема - Фудбал и светската фудбалска треска

Повеќе

Вучиќ со своја фигура во кафана

Сликите на гостите прегрнати со претседателот оживеале на социјалните мрежи, па оваа кафеана станала нашироко атрактивна

Повеќе

Матурска парада со квадрил

Гевгелиските матуранти денеска точно напладне на шеталиштето во центарот на градот го одиграа познатиот матурски квадрил што е дел од меѓународната манифестација „Матурска парада“

Повеќе

Дождовница или расолница

Повторно бисери на брзоплетоста или очигледно незнаење во квиз занимациите на Драган Вучиќ

Повеќе

Дум Павле, дум

Нова циркузијада во квизот на Драган Вучиќ

Повеќе

Видео: 80 години љубов

Двојата од Бруклин, (Њујорк-САД) се 80 години во брак и се' уште вљубени 

Повеќе

Се сеќавате ли на плочка - кривулица

Би заиграле ли плочка - кривулица доколку ја видите на тротоар?

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

Граѓанска прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“

Владата на Република Македонија во сабота на 14 јули во 15 градови организира прослава „Македонија во НАТО и ЕУ“. И Гевгелија е дел од прославата

Повеќе

НАТО ја покани Македонија да почне преговори!

ВИДЕО: Гевералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг - прес конференцијата денес во Брисел

Повеќе

Приклучувањето на новиот цевковод одложено за недела

Закажан петипол часовен застој во водоснабдувањето за недела 15 јули за Гевгелија, Мрзенци, Блокотехна и Негорски Бањи

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.