“Фејсбук“ порасна на 1,23 милијарди корисници

Четврток, 30 Јануари 2014

Бројот на корисниците на популарната социјална мрежа во 2013 година ги зголеми и приходите на компанијата само за последниот квартал пораснале за 76 одсто во однос на истиот период од 2012 година  

 

Некогашниот проект за студентска комуникација, кој прерасна во светска мрежа за социјална комуникација “Фејсбук“ денеска бележи активни корисници од 1,23 милијарди лица, според податоците за 2013 година. Бројот на активни корисници на месечно ниво е зголемен за 16 отсто во однос на минатата година и со 945 луѓе кои користат апликација на мобилниот уред.

Приходите од огласи на компанијата пораснале на 2,34 милијарди долари во последниот квартал, што се за 76 отсто повисоки од истиот период од 2012 година. При тоа на приходите од мобилните огласи отпаѓаат 53 отсто, а тие бележат пораст од 23 отсто во споредба со четвртиот квартал од 2012 година.

Last modified on Петок, 31 Јануари 2014 - 05:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.