“Укинете го Интернет додека не не’ уништил!“

Вторник, 14 Јануари 2014

Еден швеѓанин упатил вознемирувачко писмо до еден угледен весник во својата земја во кое барал “да се укине интернетот“ додека не биде уништен светот

 

73 -годишниот Бо Бергман, кој не ги сакал компјутерите и технологијата, испратил писмо до весникот “Halland-Posten“ во Шведска, во кое барал да се укине интернетот.

Бо Бергман живее мирен живот во градчето Симлангсдален (Simlångsdalen), далеку од светот на компјутерите, телефоните и Интернетот.

Неговиот текст во оваа богата скандинавска земја привлекол големо внимание на јавноста, кои сега разговараат за тоа колку е во правото на стариот Швеѓанец. Во писмото се вели:

"Мојот предлог е да се укине интернет. Премногу се отиде во сето ова, сите еден ќе одговарате за тоа. Укинете го интернетот додека не не уништи сите нас", пишува тој.

Швеѓанец во своето писмо објасни дека интернет е многу опасна и штетна за целото човештво и неговата среќа. Се верува дека на интернет стана составен дел на модерната цивилизација, поради која не може да се пронајде вистинска среќа.

"Интернетот е како црв во јаболко и не јаде од внатре и целосно доминира со нашите животи ", додава Швеѓанецот.

Уредниците од Шведскиот весник навеле дека неговиот текст во само пред неколку дена имал повеќе од 30.000 прегледи и убедливо бил најчитан текст на веб-сајтот на истиот весник.

Текстот на овој Швеѓанец се најде и на социјални мрежи, каде што тие дискутира дали интернетот навистина треба да бидат укинат. Интересно е тоа што значителен дел од шведската јавна смета дека Бо е во право.

По неговиот текст, дел од јавноста во Шведска, тврди дека не постојат доволно аргументи за предлогот, додека друг, но многу помал дел од јавноста во Шведска, верува дека светот ќе биде подобро и посреќно место за живеење кога би се укинал интернет.

Уредник укажува дека интернетот му помогнал на Бо да стане популарен во Шведска и во целиот свет, а тој самиот да не е свесен за тоа, бидејќи не користи компјутер и интернет.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.