Кои се првите корисници на Фејсбук: Цукенберг не бил првиот

Сабота, 01 Февруари 2014

Фејсбук годинава ја одбележува десетгодишнината од своето формирање со евидентирани 1,23 милијарди корисници, но кои биле првите на листата?

 

Во првата година од своето формирање во 2004 година Фејсбук се стекнал со еден милион корисници. Денеска, после една деценија бројката надминува една милијарда и 23 милиони жители од планетата. Но, кои биле првите корисници се прашува популарниот весник “Гардијан“?

Секој корисник на Фејсбук има број за идентификација, лична карта, која се добива кога ќе се регистрирате. Интересно е тоа што, иако тој беше прв на страница, Марк Цукерберг не е носител на идентификациониот број 1. Првите три броеви биле наменети за тестирање оставајќи го за Цукерберг бројот четири .

Под броевите 5 и 6 следуваат неговите соработници, ко-основачите Крис Хјуз и Дастин Московиц .

Двајцата ко-основачи Хјуз и Московитц во 2008 година ја напуштиле компанијата. Хјуз беше првиот портпарол на “Фејсбук“, а по заминувањето во 2008 година ја водел онлајн кампањата на Барак Обама.

Еден од ко-основачите на Фејсбук бил и Едуардо Северин, но неговиот ID е 41, што не е ни приближно меѓу првите корисници.

Првиот заслужни лица за почетокот на оваа социјална мрежа за поврзување во светот, инаку неучесници во основачкиот пакет биле цимерот на Цукенберговиот цимер Арие Хесит и неговите колеги од Факултетот за Ендрју МекКолум, кој е заслужен за прв логото на Фејсбук, бела и сината силуета на Ал Пачино, известува Dnevnik.hr .

Интересно е дека меѓу првите корисници на Фејсбук, Крис Пунтам во 2005 година ја “заразила“ Фејсбук страницата ставајќи “црв“ во неа и направил таа да изгледа како “My Space“. Наместо да пријави електронски упад и да повика полиција, Цукенберк му понудил работа на инвентивниот клиент, кој со дела му покажал дека е способен и за нови иновации.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.