Научниците ги откриле најстарите остисоци од стопала во Европа

Петок, 07 Февруари 2014

Најстарите стапки, на најсатариот континент датираат пред 800.000 години

 

Најдените стапалки се доказ за присуството на најстарите луѓе во северниот дел на Европа, според еден документ објавен во списанието “PLoS One“.

Трагите од стапалата се еден од најважните, ако не и најважно откритие на бреговите на Велика Британија, рече антрополог Ник Ештон на Британскиот музеј. "Тоа ќе се промени нашето разбирање за првите луѓе во Велика Британија и Европа , изјави Ештон за BBC.

Отпечатоци , кои за прв пат биле откриени во мај минатата година за време на ниска плима, може да припаѓаат на едно древно семејство, на возрасен маж или на неколку помлади мажи или жени во потрага по храна .
Такви откритија се многу ретки. Од досега откриените траги во светски рамки, постари се само три пара стапки, и сите три се во Африка.

Научниците во текот на две неделните истражувања успеале само тродимензионално да ги снимат остатоците од трагите, а потоа ги покрило морето.
Се претпоставува дека се работи за “homo antecessor“ за кого е познато дека живеел во јужните делови на Европа, а кој пристигнал по копнена врска во Велика Британија, која постоеле пред милиони години .

Научниците веруваат дека пред околу 500.000 години во Британија живеел “homo heidelbergensis“ и да од нив понатаму се развиле раните неандерталци пред околу 400.000 години. Неандерталците живееле во Велика Британија до пред 40.000 години, кога пристигнал хомо сапиенсот “homo sapiens“.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.