Оснивач на “Applе“ тврди: “iPhone“ би требало да работи на “Android“

Петок, 07 Февруари 2014

Еден од оснивачите на Ејпл основач Стив Возниак (Steve Wozniak) верува дека “Apple“ треба да направи верзија на iPhone која ќе се покренува со Андроид

 

Биографија на Стив Џобс, која беше објавена набрзо по неговата смрт, ни откри многу интересни и досега непознати детали од неговиот живот. Меѓу другото, оваа книга открива колкава била омразата на Џобс кон Андроидот - мислел дека Google му ја украл на Apple технологијата која се користи во овој оперативен систем за мобилни уреди, и рече дека е подготвен да "започнете термонуклеарна војна" за да го уништи Андроид.

Џобсовата омраза кон Android била само петстава за јавноста!

Меѓутоа, другите основач на компанијата, Стив Возниак (кој долго време не е вклучена во бизнисот на Apple) има сосема поинакво мислење за конкурентниот мобилен оперативен систем. Всушност, тој верува дека Apple не треба да "се бори" со Андроид, но треба да се направи на iPhone кои ќе работат на Андроид!

Оваа компанија може да биде задоволна со состојбата на smartphone пазарот, каде во текот на последните три месеци од минатата година, продадено е повеќе од 50 милиони iPhone телефони, но Возниак е убеден дека продажбата на мобилни телефони значително би се зголемила, ако Apple го претстави iPhone-от кој работи на Андроид, бидејќи на овој начин сите љубители на овој оперативен систем може да користат хардверски на Apple и Google софтвер.
- "Луѓето го сакаат изгледот, стилот и начинот на производство на нашите телефони во споредба со она што нудат производителите на Андроид ", рече Вожњацки, додавајќи како Андроидот на “Apple“ може да му стане "секундарен мобилен

На Wired мислат дека технички не е невозможно Apple да воведе телефон кој би работел на Android, бидејќи тоа е се уште “open source “ оперативен систем и истакна дека оваа компанија би можела, како Амазон, да развие прилагодена верзија на Android, која ќе биде попривлечна, со "appleovski" дизајн, но тоа ќе биде во можност да ги покрене апликациите наменети за Андроид.

Сепак, и покрај Wozniakovim размислување, сигурно е дека Тим Кук и неговиот тим дури и не размислуваат за имплементација на Андроидот на iPhone, но моментално развиваат нова верзија на својот “IOS“ софтвер за мобилни телефони и таблети која треба да ја претстават кон средината на оваа година.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.