Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Видео: Снимка од вселената која ќе го промени светот!

Понеделник, 10 Март 2014

Фасцинантни снимки од вселената испрати сателитот„Skybox“ - прв комерцијално достапен сателит кој секојдневно испраќа видеозаписи од сателитското опкружување

Погледнете ги снимките што ги испрати „Skybox Imaging's SkySat-1 micro“ сателитот.
Ова е прв сателит направен за комерцијални цели, кој неколку пати дневно испраќа слики, односно видео од вселенска перспектива.

Овие снимки се предвидува дека ќе придонесат за подобрување на земјоделството, значајо ќе влиае врз работата на воздушните пристаништа, аеродромските служби, за надзор врз имотот, недвижностите, безбедноста, управувањето со нуклеарните електрани и, уште многу друго.

Дигиталните картографи сеуште се обидуваат да откријат на кој начин можат да го искористат овој извор на геопросторни податоци, но сепак со сигурност тврдат дека снимките од овој сателит со сигурност ќе го променат светот.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.