Откриени радио сигнали од галаксија оддалечена 1,5 милиони светлосни години

Сабота, 12 Јануари 2019

ВИДЕО: Звуци оддалечени 1,5 милиони светлосни години од Земјата, откри НАСА, а јавува весникот „Independent“ 

 

 

Весникот „Independent“ објави изненадувачка вест за откриени радио сигнали кои доаѓаат од далечина 1,5 милиони светлосни години далеку од Земјата. Научниот тим CHIME кој ги регистрираше сигналите изјави:
- „До сега, имаше само еден познат повторувачки сигнал FRB. Знаејќи дека сега постои и друг, кој се повтори и е регистриран кај нас на Земјата, тоа сугерира дека може да има повеќе јавувања од таму. И со повеќе репетитори и повеќе извори достапни за студирање, можеби ќе можеме да ги разбереме овие космички загатки - од каде и од што и кој ги предизвикува ", рече Ингрид Стјуард, член на тимот на CHIME и астрофизичар во UBC.

Гледањето на два повторувачки сигнали веројатно значи дека постои - и тоа човештвото веројатно ќе го открие - "значителна популација" на повторувачки сигнали, пишуваат истражувачите во еден од двата труда објавени во списанието „Nature“.

НАСА пронајде чудна планета која се крие надвор од нашиот сончев систем. Во сите истражувања се забележани околу 13 звучни реакции за само три недели, нудејќи огромни нови информации за научниците кои го ловат нивниот извор. Заедно можат да понудат некои докази за екстремната или невообичаена средина од која доаѓаат - или мистериозната технологија за која некои тврдат дека туѓите цивилизации би можеле да ги пуштаат во вселената.

 Од 13 нови експлозии што беа собрани, најмалку седум од нив беа снимени на 400 MHz - најниска фреквенција на која било досега откриена. Тоа сугерира дека може да има дури и повеќе од нив, премногу ниски за да бидат регистрирани од тимот на CHIME.

- „[Сега знаеме] изворите можат да произведат радиофреквенции со ниска фреквенција и оние бранови со ниска фреквенција можат да избегаат од нивната околина и не се премногу расфрлани за да бидат откриени до времето кога ќе стигнат до Земјата. Тоа ни кажува нешто за околината и изворите. Ние не го решивме проблемот, туку тоа се уште неколку парчиња во загатката“, вели Том Ландекер, член на тимот на CHIME од Националниот истражувачки совет на Канада.

  

Last modified on Сабота, 12 Јануари 2019 - 05:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.