Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Видео: Вселенски испораки на храна и продукти

Недела, 13 Април 2014

Остварен вселенски контакт на дотурна станица со летечки сателит околу Земјата

 

И вселената стана пазарно зависна од секојдневни продукти. Меѓународните вселенски станици кои со години лебдат во небесниот свод околу нас се зависни од дотур на намирници за екипажот.
Вселенското беспилотно летало „Progress 55“, е снимено како носи испорака за Меѓународната вселенска станица (ISS). Видеото се појави на каналот YouTube во средата (9 април).
„Progress 55“ исто така се нарекува „Progress M-23M“, што потекнува од врвот на една ракета од руско производство, познатите „Сојуз ракети“ за носење храна и други продукти за екипажот на вселенската станица.
На видеото се гледа до сантиметар точната прецизност на спојување на беспилотното вселенско летало со меѓународната вселенска станица (ISS).

Last modified on Среда, 16 Април 2014 - 22:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.