Летечки автомобили на пазарот во 2023 година

Недела, 16 Август 2020

Сцените од научно-фантастичните филмови со летечки автомобили веќе се реално достигнување на тимови составени од иновативни креатори од повеќе фирми од авто индустријата во Јапонија.

Некаде во Јапонија веќе може да се види како се користат овие футуристички возила, но најинтересно е што Јапонската Влада има амбиција овие возила да ги комерцијализира и пушти на пазарот. Амбициите се тоа да биде достапно за купувачите до 2023 година.

Во моментот најголеми иноватори во оваа област се Airbus, Boening и Uber. Јапонската компанија Skygrive го презентираше официјално своето летало наменето за двајца, со големина на автомобил. Леталото може да лета 10 километри со брзина од 100 километри на час.


Во проектот е вклучена јапонската Влада, преку Министерствата за транспорт и инфраструктура, Министерството за економија, бизнис и индустрија

Вакви возила на иднината кои навистина летаат има веќе 7 прототипа во светот, некои изработени во ограничена едиција. За сите нивни перформанси повеќе од видеото.

 

Last modified on Недела, 16 Август 2020 - 18:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.