Пат на иднината - штеди гориво, произведува енергија

Среда, 02 Декември 2020

Патот N470 помеѓу Делфт и Зоетермер е најодржливиот пат во Холандија. Овој епитет го добил поради следните карактеристики: обновениот пат N470 има свое одржливо снабдување со енергија дури и за зеленилото покрај патот со автохтони цвеќиња, додека енергијата за осветлување на патот и семафорите се генерира од 220 соларни панели вградени во бариерите за бучава во Делфгав.

За да може ноќе да се користи одржлива, локално генерирана електрична енергија ноќе, покрај патот е поставена голема батерија која складира сончева енергија генерирана во текот на денот. Во комбинација со голем број други одржливи техники, овој пат е СО2 негативен, тврдат во покраинта Јужна Холандија.

Подобрувањето на одржливоста не се постигнува само преку сопствено снабдување со енергија. Осветлувањето покрај патот е направено уште поодржливо со енергетски ефикасни LED светла, кои се затемнуваат кога има помалку сообраќај на патот. Подлогата е направена од асфалт кој ја намалува отпорноста на тркалање на автомобилските гуми, така што учесниците во сообраќајот трошат помалку гориво на патот долг 17 километри помеѓу Делфт и Зоетермер. Во исто време, се тестираат пет нови асфалтни смеси, како што се дрвени влакна и рециклиран материјал. Паметните семафори имаат сензори.

Извор: USB


Last modified on Среда, 02 Декември 2020 - 16:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.