Приватен лет во вселената закажан за 2022 година

Сабота, 30 Јануари 2021

Четворочлена мешовита меѓународна екипа од САД, Канада и Израел платиле по 55 милиони долари (вкупно 220 милиони) со што си резервирале место во историјата - ќе бидат првите приватни патници на комерцијален лет во веслената

Кои се луѓето кои ќе бидат дел од првиот приватен лет до Меѓународната вселенска станица? На 26-ти јануари беа откриени нивните имиња.

Тимот е составен од поранешниот астронаут на НАСА Михаел Лопез Алгериа, Лери Конор од САД, Марк Пети од Канада и Ејтан Стиб од Израел.

Михаил Лопез Алгериа е поранешен астронаут кој се пензионираше од НАСА во 2012-та и е сегашен потпретседател на Axiom Space.

Лери од САД, кој зад себе има управувано 16 различни летала, ќе биде пилотот на леталото, со тоа станувајќи првиот пилот кој управува комерцијален вселенски лет. Истовремено, со 71 година, тој ќе биде и втората најстара личност која отишла во вселената, веднаш зад Џон Глен кој го направи тоа на 77 години.

Марк Пети ќе биде вториот Канаѓанец во историјата кој отишол во вселената, а Ејтан е 11-иот Израелец кој го направил овој подвиг.

Лансирањето е планирано за 2022-ра година, а екипажот ќе патува со леталото „Crew Dragon на SpaceX“. Целата мисија е соработка помеѓу SpaceX, компанијата на Илон Маск, НАСА, како и компанијата Axiom Space. После лансирањето од Флорида, на екипажот ќе му бидат потребни околу 48 часа за да стигнат до Станицата, а таму ќе поминат 8 дена.

Слично како SpaceX, Axiom Space е приватна компанија која произведува вселенски летала, а во договор со НАСА, ќе направи и комерцијален модул за Меѓународната вселенска станица. Во јануари минатата година, компанијата доби дозвола од НАСА да го направи модулот, кој ќе биде лансиран во 2024-та, со цел да се создаде повеќе простор за астронаутите. Компанијата вели дека кога Станицата ќе излезе од орбита, модулот ќе се оддели од неа и ќе стане независна комерцијална станица. Приватниот вселенски лет, познат и како мисија Ax-1, ќе биде првиот од неколку комерцијални летови, со кои подоцна ќе биде составен модулот на Станицата. Истовремено, на еден од летовите најверојатно ќе присуствува и Том Круз, заедно со режисерот Даг Лиман, и ќе го снимаат првиот филм во вселената.
Last modified on Сабота, 30 Јануари 2021 - 12:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.