Се сеќавате ли на плочка - кривулица

  • Понеделник, Апр 16 2018

{flike}


Интересен социјален експеримент изведен од Dirty Data (Cut). Во времетраење од 10 часа на нацртана „Плочка“ (Hopscotch) на пешачка патека, ги снимаат сите минувачи. Дел од нив ја одминуваат шарената нацртана игра, дел не ја ни преметуваат, а дел како дечиња потскокнуваат поминувајќи низ неа.

По поминати 10 часа, 1053 пешаци ја одминале играта, а 128 весело потскокнале низ неа.
Во затвор на 104 годишна возраст

Сака да ја испроба темната страна на животот - Британка на возраст од 104 години ќе оди во затвор поради љубопитство

Повеќе

Мега градби: Подводен железнички тунел долг 100 километри

Кинезите ја финансираат изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот, што ќе ги поврзува главните градови на Финска и Естонија

Повеќе

ВИДЕО: Кит проголтал нуркач па го плукнал

Неколку тонски кит проголтал нуркач, но овој нежен џин увидел дека нешто не е во ред и го плукнал нуркачот во водите без никакви повреди на телото

Повеќе

Симболиката и значењето на цвеќињата

Секое подарено цвеќе покрај вниманието и убавината на неговите бои носи и порака

Повеќе

Дедо е на 152 внуци и не им ги знае имињата на сите

ВИДЕО: По потекло е од Југославија, живее на северозапад од Турција, има 95 години, 12 деца и 152 внуци

Повеќе

Бил Гејтс: 10 технологии што ќе го променат светот

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, издвои десет технологии што би можеле да го променат светот оваа година

Повеќе

Супер бабичка

ВИДЕО: Доказ дека годините не се важни и ограничувачки

Повеќе

Подводен лебдечки мост

Норвешка го гради првиот подводен лебдечки мост во светот

Повеќе

Рум, дум, дум

ВИДЕО: Jaпонци вљубени во балканскиот мелос ја испеаа песната „Рум, дум, дум” 

Повеќе

Низ времето - На денешен ден

На Месечината се спушти првото летало лансирано од Земјата, пред 53 години, во 1966 година

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.