Топ Новости

На Светско со картонскиот другар

  • Вторник, Јун 19 2018

 

Седум мексикански другари со години правеле план како да стигнат до Светското првенство во Русија. Со таа цел купиле стар школски автобус, го исфарбале во националните бои на Мексико и со брод од Мексико требало да тргнат до Шпанија.

Но, пред тргнувањето во април, кога бил резервиран бродот кој требало да ги префрли до Шпанија, Хавиер еден од другарите ги известил останатите дека „жена му не го пушта“. Во чест на другарот Хавиер сепак тие на „креативен начин“ решија да го земат со себе.

- Хавиер ни кажа „Мојата сопруга нема да дозволи да дојдам“, па затоа не можеше да ни се придружи, но решивме да го изведеме без дозвола".

Со таа цел Хавиер го иштампале во природна големина на картон во маица со натпис „Жена ми не ме пушта“ и тргнале на пат кон Москва.

Попатно сегде се сликаат со Хавиер: во Шпанија, во Амстердам, во Берлин, по хотели, по барови, пивници, каде Хавиер ужива заедно со нив и не пропушта ништо од нивната авантура на Светско, ама во картонско издание.

Можеби иронично, по сите овие напори, седумчлената мексиканска група навивачи досега не успеала да добие какви било билети за натпреварите на својот тим и покрај нивните најдобри обиди. Но, судејќи според нивните фотографии, прославувањето на победата на Мексико над Германија беше исто толку радосно на улиците, како што беше во стадионот Лужники, а фудбалската авантура се' уште е на почеток. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

Гевгелиски „Комуналец“ со полугодишна позитива

Зголемената цена на водата и комуналните услуги и нотарските платни налози ја

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.