Топ Новости >

На Светско со картонскиот другар

  • Вторник, Јун 19 2018

 

Седум мексикански другари со години правеле план како да стигнат до Светското првенство во Русија. Со таа цел купиле стар школски автобус, го исфарбале во националните бои на Мексико и со брод од Мексико требало да тргнат до Шпанија.

Но, пред тргнувањето во април, кога бил резервиран бродот кој требало да ги префрли до Шпанија, Хавиер еден од другарите ги известил останатите дека „жена му не го пушта“. Во чест на другарот Хавиер сепак тие на „креативен начин“ решија да го земат со себе.

- Хавиер ни кажа „Мојата сопруга нема да дозволи да дојдам“, па затоа не можеше да ни се придружи, но решивме да го изведеме без дозвола".

Со таа цел Хавиер го иштампале во природна големина на картон во маица со натпис „Жена ми не ме пушта“ и тргнале на пат кон Москва.

Попатно сегде се сликаат со Хавиер: во Шпанија, во Амстердам, во Берлин, по хотели, по барови, пивници, каде Хавиер ужива заедно со нив и не пропушта ништо од нивната авантура на Светско, ама во картонско издание.

Можеби иронично, по сите овие напори, седумчлената мексиканска група навивачи досега не успеала да добие какви било билети за натпреварите на својот тим и покрај нивните најдобри обиди. Но, судејќи според нивните фотографии, прославувањето на победата на Мексико над Германија беше исто толку радосно на улиците, како што беше во стадионот Лужники, а фудбалската авантура се' уште е на почеток. 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.