Топ Новости

На Марс открено "езеро" со вода

  • Сабота, Јул 28 2018

 

Истражувачите откриле докази за постоечко тело на течна вода на Марс.

Она што тие веруваат дека е езеро се наоѓа под јужната поларна капа на планетата и е околу 20 километри.

Претходните истражувања откриле можни знаци на наизменична течна вода што тече на површината на Марс, но ова е првиот знак на постојано тело на вода на планетата во денешно време.

Езеровите „кревети“, беа присутни на површината на Марс во минатото.

Сепак, климата на планетата оттогаш се лади поради својата тенка атмосфера, оставајќи поголемиот дел од својата вода да се претвори во мраз.

Резултатот е возбудлив, бидејќи научниците веќе долго време бараа знаци на денешна течна вода на Марс, но досега не покажале резултати на присуство на вода, или дадоа двосмислени наоди. Ова откритие посебно ќе ги интересира оние кои ги проучуваат можностите за живот надвор од Земјата - иако ова сè уште не ги зголемува можностите во потрагата по биолошки поинакви форми на живот на Марс.

Д-р Маниш Пател од Отворениот Универзитет објасни: "Одамна знаеме дека површината на Марс е непријатно на живот како што го знаеме, па затоа потрагата по живот на Марс сега е во подземјето. Овој принцип на следење на водата е клучен за астробиологијата - изучување на потенцијалниот живот надвор од Земјата“.

Откритието беше направено користејќи Марсис, радарски инструмент на орбитата на „Марс Експрес“ на Европската вселенска агенција (Esa).

Положбата на откриеното езерото е под мраз во близина на јужниот пол на Марс. "Веројатно не е многу големо езеро", проценува проф. Роберто Оросеи од италијанскиот Национален институт за астрофизика, кој ја предводеше студијата.

Марсис не беше во можност да утврди колку е дебел слојот на вода, но истражувачкиот тим проценува дека тоа е минимум еден метар.

"Ова навистина го квалификува ова како вода. Езеро, а не некоја мала вода која пополнува простор помеѓу карпите и мразот, како што се случува во одредени глечери на Земјата", додаде професорот Орозеи.

Со цел да остане течна во такви ладни услови (истражувачкиот тим проценува дека температурата на езерото е помеѓу -10 и -30 Целзиусови степени каде што се среќава со мразот погоре), водата најверојатно има многу соли растворени во неа.

"Веројатно е дека водата може да биде екстремно ладна, концентрирана саламура, што би било доста предизвик за живот", објаснува д-р Клер Браунс, астробиолог од Универзитетот Сент Ендрус, Велика Британија.

Областа е споредена со езерото Восток, кое лежи 4 километри под мразот на Антарктикот. На Марс треба да се изведат бушотини од 1,5 километри, а таква машитерија за дупчење во вселената се' уште е недостаток за ова ново на мисијата.
"Ќе има потреба од летање на робот кој е способен за дупчење преку мраз од 1,5 км. Ова сигурно ќе бара некои технолошки достигнувања кои во моментот не се достапни", велат научниците.

Наодите биле пријавени во списанието „Science“.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовна полициска заштита за осумтемина пратеници

Од МВР велат дека пратениците не побарале заштита, туку полицијата одлучила тоа

Повеќе

Премиерот на „Валандовска ракијада 2018“

Премиерот Зоран Заев заедно со лозарите од регионот со манифестацијата го

Повеќе

Заев: Задено напишавме историја

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни

Повеќе

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.