Топ Новости

Видео: Жителите на село во Кенија пронашле начин на преработка на кожа од риба и нејзина употреба за изработка на обувки и облека 

 

Во селото Кисуму во Кенија отворена е фабрика за производство на кожата од риба. Од неа се стругат крлушките, се одвојува кожата од рибата која потоа се суши, преработува и завршува како обукви, облека, паричници, или модни додатоци.
По обработката и шаренилото личи како крокодилската и е атрактивна, но е многу поевтина.

Кожарницата за риба се наоѓа на брегот на од езерото Викторија. Организираното производство започнало во 2012 година. Локалните жители ги собираат рибните отпадоци фрлени од околните индустрии за производство на рибини филети кои годишно оставаат зад себе 150.000 метрички тони рибини остатоци. 80% од тие остатоци се рибина кожа. Ги третираат со производи направени од локалните овошја, наместо хемикалии.
Иновативните жители на Кисуму сакаат да отворат училиште за да се промовира развојот на употребата и производство на рибината кожа.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.