Топ Новости

 

Во селото Кисуму во Кенија отворена е фабрика за производство на кожата од риба. Од неа се стругат крлушките, се одвојува кожата од рибата која потоа се суши, преработува и завршува како обукви, облека, паричници, или модни додатоци.
По обработката и шаренилото личи како крокодилската и е атрактивна, но е многу поевтина.

Кожарницата за риба се наоѓа на брегот на од езерото Викторија. Организираното производство започнало во 2012 година. Локалните жители ги собираат рибните отпадоци фрлени од околните индустрии за производство на рибини филети кои годишно оставаат зад себе 150.000 метрички тони рибини остатоци. 80% од тие остатоци се рибина кожа. Ги третираат со производи направени од локалните овошја, наместо хемикалии.
Иновативните жители на Кисуму сакаат да отворат училиште за да се промовира развојот на употребата и производство на рибината кожа.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовна полициска заштита за осумтемина пратеници

Од МВР велат дека пратениците не побарале заштита, туку полицијата одлучила тоа

Повеќе

Премиерот на „Валандовска ракијада 2018“

Премиерот Зоран Заев заедно со лозарите од регионот со манифестацијата го

Повеќе

Заев: Задено напишавме историја

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни

Повеќе

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.