Топ Новости

Светот на Дизниленд е денес проширен во осум земји со 40 различни атракции дизајнирани за сите возрасти

 

 

Во новата книга „Welcome to Disneyland“ можат да се најдат фотографии од самите почетоци на идејата за Дизниленд. Она што некогаш беше мала фантазија во умот на Волт Дизни прерасна во спектакуларен забавен парк за кого луѓето се подготвени да чекаат со години за да го видат.

Во 1954 година, Волт Дизни излезе на телевизија и отворено, пред целата публика ја презентираше идејата за изградба на Дизниленд. Иако во текот на неговото отворање Дизниленд беше популарен и луѓето едвај чекаа да го видат, тоа не е ништо во споредба со стадиумот на кој Дизниленд се наоѓа во последните 20 години, кога се претвори во синоним на успешен бизнис спакуван како магична, нова реалност.

"Дизниленд е посветен на идеалите, соништата и цврстите факти кои ја создадоа Америка ... со надеж дека тоа ќе биде извор на радост и инспирација за целиот свет ". (Официјална посветена плакета лоцирана на знамето на градскиот плоштад на главната улица.)

Познат како "Најсреќно место на Земјата", Дизниленд беше отворен на 17 јули 1955 година. Повеќе од само забавен парк, овој "тематски парк" со своите пет тематски "земји" беше прв од ваков вид и продолжува да ги исполнува Сонот на Волт Дизни за создавање место каде родителите и децата можат да се забавуваат заедно.

Својот атрактивен забавен свет Дизниленд го рашири во осум различни земји, со повеќе од 40 атракции дизајнирани на желбите на гостите од сите возрасти - младите, како и младите во срцето.

Споменик на основачот на Дизниленд, Волт Дизни пред влезот на забавниот парк во близина на Лос Анџелес, САД заедно со неговиот прв цртан јунак, Мики Маус


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актерот Дац му подри метла на Заев

Инспириран од резултатите од првиот изборен круг и воздржаноста на некои од

Повеќе

Пендаровски води со 4.596 гласови

 

На петтите претседателски избори одржани во неделата, на 21 април,

Повеќе

Гевгелија го надмина законскиот цензус на излезност

 

Со излезност од 58,24% до 18:30 часот, според првичните податоци на ДИК,

Повеќе

Гевгелија до 13 часот со поголема излезност од државниот статистички пресек

 

Вкупниот гласачки капацитет на општина Гевгелија е ставен во функција

Повеќе

Претседателски избори 2019 - ден на гласање

 

 

Петтите по ред Претседателски избори во Македонија денеска се

Повеќе

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.