ВИДЕО: Кит проголтал нуркач па го плукнал

  • Среда, Мар 13 2019

 

 

Неколку тонски кит проголтал нуркач на брегот од градот Порто Елизабета во Јуна Афричката Република.
За среќа, најголемиот цицач на планетата земја го исплукал во водите и нуркачот поминал без повреди.

Јужноафриканецот Rainer Schimpf (51 годишен) по исплукувањето од устата на китот ги прашал возбудено своите колеги нуркачи „Дали ја снимиле глетката кога тој бил во устата на китот“. За негова среќа и китот и колегите биле на ниво на задачата.
За китот тој бил преголем залак, зошто тогаш ловел и се сладел со сардини, а колегите не го испуштиле секој момент од настанот.


Имено, Рајнер нуркал недалеку од градот Порто Елизабета, снимајќи сардини кога замалку го проголтал кит!

– Само се појави пред мене, голташе риби и така ме голтна и мене – рекол Рајнер на кого дури и нозете му виселе од устата на китот.
– Почувствував притисок околу половината и веднаш знаев што се случило. Китот случајно ме вовлече во својата уста заедно со својот главен оброк, сардините – навел Шимпф, наградуван стручњак за зачувување на подморскиот живот со 20-годишно искуство.

За среќа, огромниот цицач увидел дека нешто не е во ред, па самиот го плукнал. Рајнер е среќен што овој нежен џин нема на менито нуркачи за јадење.

 

 

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.