Јапонците престрашени од 10 дневен одмор

Петок, 05 Април 2019

Имаат 10 дена одмор и не знаат што да прават со нив - 45% од анкетираните јапонци се чувствуваат несреќно кога станува збор за одморот

 

 

Од 27 април до 6 мај јапонските граѓани ќе го поминат неработно. Поводот е абдицирањето на царот Акихито, чиј престол ќе го преземе неговиот најстар син Нарухито. Но, јапонците, не се среќни во врска со претстојниот 10 дневниот одмор.

Многумина ќе заминат на патување во странство, но работниците кои ги плаќаат по час не му се радуваат на одморот.

Како што пишува „Гардијан“, не се радуваат ни многумината родители во услужниот сектор, бидејќи проблем им е што да прават со децата додека тие се на работа. Во текот на тие 10 дена за децата нема да бидат достапни продолжен престој во училиште или во градинка.

Јапонските магазини спровеле анкета која покажа дека 45% од анкетираните се чувствуваат несреќно кога станува збор за одморот, додека 35% се среќни поради тоа.

Просечен Јапонец користи само 10 слободни дена годишно, што е половина од вкупниот број на денови кои ги имаат за годишен одмор.

Околу 60% од Јапонците се чувствуваат виновно кога користат платен годишен одмор, а многумина велат дека тоа е поради шефовите кои не дозволуваат отсуство од работа.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.