Пат на иднината - штеди гориво, произведува енергија

Среда, 02 Декември 2020

Патот N470 помеѓу Делфт и Зоетермер е најодржливиот пат во Холандија. Овој епитет го добил поради следните карактеристики: обновениот пат N470 има свое одржливо снабдување со енергија дури и за зеленилото покрај патот со автохтони цвеќиња, додека енергијата за осветлување на патот и семафорите се генерира од 220 соларни панели вградени во бариерите за бучава во Делфгав.

За да може ноќе да се користи одржлива, локално генерирана електрична енергија ноќе, покрај патот е поставена голема батерија која складира сончева енергија генерирана во текот на денот. Во комбинација со голем број други одржливи техники, овој пат е СО2 негативен, тврдат во покраинта Јужна Холандија.

Подобрувањето на одржливоста не се постигнува само преку сопствено снабдување со енергија. Осветлувањето покрај патот е направено уште поодржливо со енергетски ефикасни LED светла, кои се затемнуваат кога има помалку сообраќај на патот. Подлогата е направена од асфалт кој ја намалува отпорноста на тркалање на автомобилските гуми, така што учесниците во сообраќајот трошат помалку гориво на патот долг 17 километри помеѓу Делфт и Зоетермер. Во исто време, се тестираат пет нови асфалтни смеси, како што се дрвени влакна и рециклиран материјал. Паметните семафори имаат сензори.

Извор: USB


Last modified on Среда, 02 Декември 2020 - 16:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.