Македонски тим иноватори наградени од Светска Банка

Петок, 25 Декември 2020

Македонската апликaција „Walkiie“ е помеѓу седумте победници на натпреварот „IDEAS 4 ACTION “ (Идеи за акција) организиран од страна на Светска банка. Во конкуренција за наградите учествувале 4.000 кандидати од цел свет, а победниците беа прогласени врз база на оригиналноста на идејата и потенцијалот да влијаат врз општите политики.

Дел од тимот на „Walkiie“ се лидерот Елена Божиновска, која студира маркетинг на универзитетот Американ Колеџ, Ѕвезда Иванова- студент на психологија на УКИМ, Лазе Димов и нивниот ментор Боро Петкоски. Секој од нив има своја задача и е одговорен за одреден аспект од развојот и промоцијата на апликацијата.

Нивната заедничка приказна започнала преку Центарот за младински активизам КРИК, каде се запознале за време на работилници за лица со и без попреченост, а откако сфатиле дека се добар тим, заедно се пријавиле и на предизвикот „Generation Unlimited“ при што во првиот круг биле еден од петте победници, а во финалето се закитиле со признанието почесен тим. Нивната двегодишна дружба и работа продолжила со раѓањето на идејата за апликацијата „Walkiie“, раскажуваат младите иноватори за „Мета“.

„Walkiie“ е апликација која ги поддржува младите со попреченост, така што ги поврзува со волонтери од било која возраст, со цел полесно да извршуваат секојдневни или нови активности заедно.

Апликацијата засега е достапна во бета верзија, но креаторите велат дека работат на истата и веќе се подготвени нови и подобрени дизајни, како и вклучување на разговор и известувања.

Годишниот натпревар „IDEAS 4 ACTION“ претставува платформа за млади претприемачи која поттикнува иновативни идеи за решавање на најгорливите развојни предизвици во светот, објаснува во соопштението Светска банка.

Македонските победници се први победници на овој натпревар кои доаѓаат од европска земја. Апликацијата Walkiie која е една од победничктие идеи, претставува апликација која можат да ја користат лица со попреченост и волонтери што ќе поминуваат време со нив и ќе им го олеснуваат секојдневниот живот.

Last modified on Петок, 25 Декември 2020 - 12:39

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.