ВИДЕО: ПРЕС на ОО на СДСМ - Гевгелија

Среда, 17 Април 2019

Влатко Видимче: „Патот на напредок мораме заедно да го изодиме“ - е пораката на нашиот иден претседател Стево Пендаровски, а ние Ве покануваме заедно да го споделиме „заедничкиот наредок и поблагородна иднина “ со Претседателот кој сите нас не' обединува.

Утрешната трибина и средба со граѓаните организирана во предизборието во Гевгелија со претседателскиот кандидат Стево Пендаровски е поводот за обраќање на претседателот на СДСМ Општинска организација Гевгелија. Тој на денешниот прес за медиумите истакна:

„Пред нас е нова иднина - Европска. Го одбравме патот да станеме меѓународно призната земја во членство со најсилните европски економии. Го одбравме патот да седнеме на заедничка маса со најсилните земји од светот и да станеме дел од безбедносниот НАТО систем.
Вие, граѓаните на Гевгелија и населените места, како добри домаќини знаете што значи да заслужите да бидете поканети на заедничка маса со побогат и поуспешен од себе. Тоа е шанса да ги научите вештините да станете поуспешни и побогати домаќини.
Е таква шанса има Македонија со влезот во Европската Унија и НАТО алијансата. Посигурна и побогата економија, економски раст и повисок животен стандард, безбедна земја за која гаранции се земјите членки на НАТО, нашите идни сојузници.

За таква иднина со отворени граници за развој на економијата, знаењата, ресурсите се залага и нашиот кандидат за претседател на државата - г-дин СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ“, истакна на прес конференција за медиумите претседателот на СДСМ Општинска организација Гевгелија, Влатко Видимче, поканувајќи ги граѓаните на општина Гевгелија на средба со претседателскиот кандидат на трибина утре, четврток во 20 часот, градски плоштад кај Фонтната.

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Среда, 17 Април 2019 - 15:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.