Кежаровски потсети на својата голгота во врeмето на ВМРО ДПМНЕ

Петок, 03 Мај 2019

Денеска, 3 Мај, во светот се одбележува Меѓународниот ден на слобода на медиумите. Потсетувајќи на важноста на слободното изразување на новинарите, раскажувајќи дел од својата тешка, агонична и животна епизода од голготата која ја спроведуваше ВМРО-ДПМНЕ за време на своето владеење, на овој ден пред портите на КПД „Идризово“ се огласи новинарот Томислав Кежаровски.

- „Новинарите се и треба да бидат коректив на власта во една држава, а новинарското перо најсилно оружје против оние кои ќе заборават дека ја имаат власта за да ги застапуваат интересите на својот народ, а не своите лични интереси“ - истакна Кежаровски.

- „Конечно сме на добар пат да изградиме општество со независни и слободни медиуми и да поставиме камен-темелник на вистинска демократија и систем на здраво владеење“, порача Кежаровски во своето видео обраќање по повод Светскиот ден на медиумите.
Тој потсети на својата голгота која како невин новинар ја доживеа во времето на владеењето на режимот на ВМРО ДПМНЕ и порача дека сега е слободен и може да пишува и да критикува како што мисли дека треба.

Last modified on Петок, 03 Мај 2019 - 16:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.