Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Кежаровски потсети на својата голгота во врeмето на ВМРО ДПМНЕ

Петок, 03 Мај 2019

Денеска, 3 Мај, во светот се одбележува Меѓународниот ден на слобода на медиумите. Потсетувајќи на важноста на слободното изразување на новинарите, раскажувајќи дел од својата тешка, агонична и животна епизода од голготата која ја спроведуваше ВМРО-ДПМНЕ за време на своето владеење, на овој ден пред портите на КПД „Идризово“ се огласи новинарот Томислав Кежаровски.

- „Новинарите се и треба да бидат коректив на власта во една држава, а новинарското перо најсилно оружје против оние кои ќе заборават дека ја имаат власта за да ги застапуваат интересите на својот народ, а не своите лични интереси“ - истакна Кежаровски.

- „Конечно сме на добар пат да изградиме општество со независни и слободни медиуми и да поставиме камен-темелник на вистинска демократија и систем на здраво владеење“, порача Кежаровски во своето видео обраќање по повод Светскиот ден на медиумите.
Тој потсети на својата голгота која како невин новинар ја доживеа во времето на владеењето на режимот на ВМРО ДПМНЕ и порача дека сега е слободен и може да пишува и да критикува како што мисли дека треба.

Last modified on Петок, 03 Мај 2019 - 16:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

Платите на функционерите намалени на 14.500 денари, одлучи Владата

Априлската и мајската плата на сите државни и именувани функционери ќе изнесува

Повеќе

Осум години затвор за Владимир Талески за ученичкиот превоз во Битола

Кривичниот суд денеска ја објави пресудата и за случајот „Транспортер“.

Повеќе

Засилени мерки против корона вирусот наложи ОКШ Гевгелија

Дезинфекција на јавните површини, улици, тротоари, влезови на станбените

Повеќе

Во земјава 12 пациенти излечени од Covid-19

Денешниот биланс на корона вирусот во државата е 285 заболени, 12 излечени од

Повеќе

Случајот со корона во Гевгелија ги засили дезинфекционите мерки во Општината

Ново миење на улиците во градот со дезинфекциони средства и дополнително

Повеќе

Две нови жртви од корона вирус во државата

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти

Повеќе

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.