ПРЕС на СДСМ Гевгелија

Петок, 26 Јули 2019

Подобрувањето на социјалната сфера на вработените во детските градинки беше тема на одржаниот прес на СДСМ Гевгелија, на која се обрати Лазар Мешков, член на Советот на општина Гевгелија од редовите на оваа партија.

Тој истакна дека ова зголемување ќе опфати повеќе од 3.100 семејства, кои со зголемените примања ќе имаат и зголемени семејни приходи за живот.

- „Зголемена нето плата за вработените во детските градинки започнаа со исплата за минатиот месец јуни со пораст од 16%, а заедно со планираното покачување на платите од дополнителни 5% во месец септември вкупното зголемување ќе изнесува 21%. Ова е најголемо покачување на платите во градинките до сега“, истакна на пресот Мешков.

Тој нагласи дека изразено во бројки нето плата на воспитувач се зголемува за околу 3.000 денари, а со пресметан минат труд за вработен со 15 години стаж се зголемува за околу 5000 денари.
- „Ова е придобивка на социјалната политика што ја води и спроведува Владата на СДСМ. Граѓаните го препознаваат доброто. За СДСМ зборот важи“, го нагласи Мешков, работниот слоган на партијата, #ЗборотВажи!

Last modified on Петок, 26 Јули 2019 - 03:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шест добитници на 7-мо Ноемвриски награди за 2019, Александар Попов постхумно

Една награда за животно дело, две Златни плакети и три Сребрени плаќети е

Повеќе

МВР: Сузбиена организирана криминална група во криумчарење мигранти

Жители на Богородица, Ново Конско, Јосифово, Богданци, Селемлија, Марвинци

Повеќе

Фирми, граѓани, судии, адвокати од Гевгелија на црната листа на УЈП

На најновата листа на должници кон Управата за јавни пригоди, објавена на ВЕБ

Повеќе

Информативниот туристички центар во Гевгелија ќе стане и наплатен пункт за

По десет години тапкање во место и затворени врати на туристичкиот информативен

Повеќе

Богданчанец во пијана состојба, речеси до смрт претепал пријател

Основното Јавно обвинителство во Велес донело наредба за поведување на кривична

Повеќе

Тајфун ја опустоши Јапонија - 40 настрадани, 20 реки се излеале за само 2 дена

Бројот на настрадани од тајфунот Хагиби во Јапонија нарасна на 40, додека

Повеќе

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.