Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

ПРЕС на СДСМ Гевгелија

Петок, 26 Јули 2019

Подобрувањето на социјалната сфера на вработените во детските градинки беше тема на одржаниот прес на СДСМ Гевгелија, на која се обрати Лазар Мешков, член на Советот на општина Гевгелија од редовите на оваа партија.

Тој истакна дека ова зголемување ќе опфати повеќе од 3.100 семејства, кои со зголемените примања ќе имаат и зголемени семејни приходи за живот.

- „Зголемена нето плата за вработените во детските градинки започнаа со исплата за минатиот месец јуни со пораст од 16%, а заедно со планираното покачување на платите од дополнителни 5% во месец септември вкупното зголемување ќе изнесува 21%. Ова е најголемо покачување на платите во градинките до сега“, истакна на пресот Мешков.

Тој нагласи дека изразено во бројки нето плата на воспитувач се зголемува за околу 3.000 денари, а со пресметан минат труд за вработен со 15 години стаж се зголемува за околу 5000 денари.
- „Ова е придобивка на социјалната политика што ја води и спроведува Владата на СДСМ. Граѓаните го препознаваат доброто. За СДСМ зборот важи“, го нагласи Мешков, работниот слоган на партијата, #ЗборотВажи!

Last modified on Петок, 26 Јули 2019 - 03:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.