16-годишната Грета Танберг со емотивен говор пред ОН: Ги украдовте нашите сништа!

Вторник, 24 Септември 2019

Младата тинејџерка од Шведска, 16-годишната Грета Танберг е посветен еко активист. Со своите иницијативи, гласни пораки и протести со кои ги обединува младите, стигна и на самитот на Обединетите нации каде вчера со моќен и доста емотивен говор се обрати пред светските пратставници на темата за климатските промени.

Еве што им порача таа на претставниците од светот:

– „Ова е сè погрешно! Јас не треба да сум тука. Треба да сум во училиште, на другата страна од океанот. Сепак, сите вие дојдовте кај нас младите луѓе за надеж. Како се осмелувате?! Ми ги украдовте моите соништа и моето детство со вашите празни зборови, а сепак јас сум една од среќните. Луѓето страдаат, луѓето умираат. Цели еко системи се распааѓаат.

Ние сме на почетокот од масовно истребување, а сепак вие збoровате само за пари и приказни за вечен економски раст. Како се осмелувате?! Вие нè изневеривте, но младите луѓе почнуваат да го разбираат вашето предавство.

Очите на сите идни генерации се вперени во вас и ако вие одлучите да не изневерите, јас ви велам – Ние никогаш нема да ви простиме!“

За своите активности и мотивирањето на младите од светот по прашањето за климатските промени Грета стана официјален кандидат за Нобелова награда за мир за 2019 година.

Last modified on Вторник, 24 Септември 2019 - 09:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.