Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

16-годишната Грета Танберг со емотивен говор пред ОН: Ги украдовте нашите сништа!

Вторник, 24 Септември 2019

Младата тинејџерка од Шведска, 16-годишната Грета Танберг е посветен еко активист. Со своите иницијативи, гласни пораки и протести со кои ги обединува младите, стигна и на самитот на Обединетите нации каде вчера со моќен и доста емотивен говор се обрати пред светските пратставници на темата за климатските промени.

Еве што им порача таа на претставниците од светот:

– „Ова е сè погрешно! Јас не треба да сум тука. Треба да сум во училиште, на другата страна од океанот. Сепак, сите вие дојдовте кај нас младите луѓе за надеж. Како се осмелувате?! Ми ги украдовте моите соништа и моето детство со вашите празни зборови, а сепак јас сум една од среќните. Луѓето страдаат, луѓето умираат. Цели еко системи се распааѓаат.

Ние сме на почетокот од масовно истребување, а сепак вие збoровате само за пари и приказни за вечен економски раст. Како се осмелувате?! Вие нè изневеривте, но младите луѓе почнуваат да го разбираат вашето предавство.

Очите на сите идни генерации се вперени во вас и ако вие одлучите да не изневерите, јас ви велам – Ние никогаш нема да ви простиме!“

За своите активности и мотивирањето на младите од светот по прашањето за климатските промени Грета стана официјален кандидат за Нобелова награда за мир за 2019 година.

Last modified on Вторник, 24 Септември 2019 - 09:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.