Топ Новости

Заев на 74-тото Генерално собрание на ОН во Њујорк

Петок, 27 Септември 2019

Премиерот Заев на пленарната сесија на Генералното собрание на ОН ги истакна заложбите на Македонија - „Продолжуваме да работиме со сите засегнати во денешниов фрагментиран свет, дејствуваме во сопствените земји за подобар свет за сите нас“.

- „Мојата земја е членка на Обединетите нации од 1993 година, но денеска ќеВи се обратам за прв пат Ви се обраќам како претставник на Република Северна Македонија. Оваа година стапи на сила договорот од Преспа со што се реши 27 годишниот спор што го имавме со Грција. Билатералниот спор имаше сериозни негативни импликации, билатерални и мултилатерални и за жал стана познат во целиот свет како тежок и закоравен проблем. Денес имаме само придонеси од решениот проблем. Конечно ја комплетиравме нашата лична карта во Обединетите нации. Покрај името Република Северна Македонија за јазик стои „македонски јазик“, а за државјанство „македонско“, „граѓанин на Република Северна Македонија“. Сега имаме исклучително добри односи со Грција, билатералната соработка е подобрена, со тоа придонесовме да зајакне регионалната стабилност и да се поттикне развојот на Западен Балкан“, ова е почетокот од обраќањето на Премиерот Зоран Заев на вчерашната пленарна сесија на Генерално собрание на ОН.

Понатаму во говорот Заев се задржа на заложбите на нашата земја за зачувување на заедничките вредности: мир, демократија, човекови права, владеењето на правото и одржлив развој.

Проследете го интегралниот говор на Претседателот на Владата на РСМ, Зоран Заев на пленарната сесија на 74-тото Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк.
Last modified on Петок, 27 Септември 2019 - 13:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

Богданчанец измамил такси компании од Кавадарци и заработил пријави во Полиција

Богданчанецот Г.К. бил пријавен во ОВР Кавадарци во два наврати за измама на

Повеќе

Јануарска градежна офанзива на општина Гевгелија тешка 373.742 евра

Во првата декада од јануари, со почетокот на календарската и новата фискална

Повеќе

Поради измама лишен од слобода И.П. од Гевгелија

Вчера, среда (15.01.2020 год.) во 18.45 часот во Гевгелија бил лишен од слобода

Повеќе

Прес: СДСМ го враќа достоинството на здравствените работници

- „Одговорноста е одлика на Социјалдемократскиот сојуз како партија која го

Повеќе

Владата во Русија се распушта - спрема ли Путин новa политичка моќ за себе

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев поднесе оставка и ја распушти владата

Повеќе

Комесарот на ЕУ за проширување во посета на Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски

Повеќе

Mесечен надоместок за уште 1.000 стечајци до пензионирање

Собранието денеска на предлог на Министерството за труд и социјална политика ги

Повеќе

Прес на СДСМ: Граѓаните на Општина Гевгелија ги препознаваат новите вредности

На истекот од годината во која се исполнија две години од практикувањето на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.