Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Гевгелија „На прав пат“

Недела, 06 Октомври 2019

Ребрендирањето на СДСМ со слоганот „На прав пат“ ги најави и средбите со граѓаните низ општините и населените места низ државата. Веќе се остварени такви средби со претставници од раководството на партијата во Штип, а следната е најавена во Гевгелија.

Од трибината во Штип претседателот на СДСМ Зоран Заев порача:
- „Никој повеќе не не негира како земја, признаени сме од целиот свет. Во седиштето на Европската унија говорев на македонски јазик, признаен од цел свет. Личната карта си ја обезбедивме. Конечно си имаме имотен лист, си имаме држава, која нашите дедовци се бореле, и тоа по мирен пат. Одиме храбро, работиме од љубов, си ја сакаме татковината.
Возот тргна на шините, тој на прав пат. Нема излегување од шините, одиме напред, на прав пат!“ порача Заев од Штип.

Трибината во Гевгелија „На прав пат“ ќе се одржи утре, понеделник, (7 октомври), во Народниот театар во Гевгелија со почеток во 20:00 часот. На истата, говорници ќе бидат: Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, Министерот за здравство Венко Филипче и Градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков.

За досегашните достигнувања, мотивите и предизвиците со покана за учество на трибината до своите сограѓани, до гевгеличани, денеска порака упати претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија Владислав Видимче.

Last modified on Недела, 06 Октомври 2019 - 18:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.