Топ Новости

Гевгелија „На прав пат“

Недела, 06 Октомври 2019

Ребрендирањето на СДСМ со слоганот „На прав пат“ ги најави и средбите со граѓаните низ општините и населените места низ државата. Веќе се остварени такви средби со претставници од раководството на партијата во Штип, а следната е најавена во Гевгелија.

Од трибината во Штип претседателот на СДСМ Зоран Заев порача:
- „Никој повеќе не не негира како земја, признаени сме од целиот свет. Во седиштето на Европската унија говорев на македонски јазик, признаен од цел свет. Личната карта си ја обезбедивме. Конечно си имаме имотен лист, си имаме држава, која нашите дедовци се бореле, и тоа по мирен пат. Одиме храбро, работиме од љубов, си ја сакаме татковината.
Возот тргна на шините, тој на прав пат. Нема излегување од шините, одиме напред, на прав пат!“ порача Заев од Штип.

Трибината во Гевгелија „На прав пат“ ќе се одржи утре, понеделник, (7 октомври), во Народниот театар во Гевгелија со почеток во 20:00 часот. На истата, говорници ќе бидат: Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, Министерот за здравство Венко Филипче и Градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков.

За досегашните достигнувања, мотивите и предизвиците со покана за учество на трибината до своите сограѓани, до гевгеличани, денеска порака упати претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија Владислав Видимче.

Last modified on Недела, 06 Октомври 2019 - 18:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.