Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Илина: Среќна Нова од Антарктика

Четврток, 02 Јануари 2020

Првата македонска алпинистка која го искачи највисокиот врв на Антарктикот, Илина Арсова со видое се јави од тамошните предели во кампот под врвот Винсон (4.892 метри надморска височина) кој го искачи со тим од меѓународни алпинисти на 28 декември 2019. Ова е последното спортско остварување за 2019 од македонски спортист со запишување во аналите на светската алпинистичка историја дека македонската Илина е една од 60-те жени во светот на кои им успеало да ги искачат сите седум врвови низ светките континенти според Меснеровата листа.

- „Кратко видео по искачувањето на врвот Винсон, Антарктикот и завршувањето на моите 7 искачени светски врвови како прва македонка. Среќна стара година која завршува и Среќна Нова година која доаѓа“ порачува Илина до своите пријатели на социјалните мрежи. Таа во 2013 го искачи највисокиот врв на светот Монт Еверест како прва жена од Македонија на која тоа и успеало, а беше заборавена од спортските и тогашните државни фактори за било какво признание, награда, или макар спомнување за спортист на годината. После сите остварувања, овој пат не треба да биде заборавена.

Илина ја дочека Новата година во авион некаде на лет до дома, а се очекуваше вечерва да пристигне во Македонија.

Честитките за Новата година од Илина во видеото, а ние и честитаме на успехот.
Last modified on Четврток, 02 Јануари 2020 - 21:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.