Топ Новости
Приведен крадец од Гевгелија - Вторник, 24 Ноември 2020 16:55

Мицотакис ги призна македонците и македонскиот јазик

Петок, 24 Јануари 2020

Премиерот на Р.Грција кој изборната победа ја доби оспорувајќи го Договорот од Преспа, сега со ретериран став и разбирање за соседот Македонија. Во јавноста, на вестите од грчката ТВ Алфа тој изјави: „Сега имаме Северна Македонија каде има Македонци кои говорат македонски јазик, признаени со Договорот од Преспа“.

Ова е навистина предност и политички сенс на премиерот на Грција, за разлика од домашните опозиционери, кои велат дека сме го изгубиле јазикот и идентитетот со Договорот од Преспа.

Last modified on Петок, 24 Јануари 2020 - 20:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.