Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Што се случува на Инфективна клиника во Скопје

Вторник, 02 Јуни 2020

На новинар и камерман од телевизија „Клан“ им беше доволено да влезат и да ја снимат состојбата што се случува на Инфективната клиника, каде што се третираат пациентите со ковид-19.

Долгите подготовки на новинарот Фуркан Салиу и д-р Фадил Цана пред да влезат во одделот кај заразените пациенти, зборуваат многу за сериозноста со која треба да се пристапи кон новиот коронавирус.

- „Вирусот е присутен. Се' уште не сме ја поминале оваа состојба“, вели д-р Цана.

Водеото бележи искажувања на пациенти од муслиманска вероисповед кои не доаѓале во Клиника зошто им било кажано Алах ќе ги излечи. Но, кога им се вложила состојбата сфатиле дека мора да побараат лекарска помош. Прогласувањето на короната за мртва од страна на разрешениот реис е спорна контраверзна изјава на верски проповедник кој зборува контра законите на науката и медицината.

- „Бев болна и претходно, но коронавирусот значително ми ја влоши состојбата. Бев во кома, а сега сум многу подобра. Верувајте коронавирусот постои“, вели една од пациентките која е хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби вчера беа примени нови 2 пациенти, хоспитализирани се вкупно 45 пациенти. Потешко болни и на кислородна поддршка се 16 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Last modified on Вторник, 02 Јуни 2020 - 13:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.