Топ Новости

Репортажа на 360 степени за Гевгелија

  • Среда, Јан 31 2018

 


 

Деновиве екипа на „360 степени“ ја посети Гевгелија и направи репортажа. Екипата разговараше со наши сограѓани, но и со соседи од Грција кои дошле да пазаруваат во Гевгелија.

„Народот не се занимава со политички проблеми, народот си го гледа својот интерес. Ние наоѓаме интерес да одиме таму, тие наоѓаат интерес да доаѓаат овде. Има размена, отворени граници, движење, проток на луѓе и стока – отворено и без никакви проблеми, ниту за нас, ниту за нив.“ – изјавува на 360 Мирјана Костадинова, заменик командир на граничен премин „Богородица“.

„Политиката не ме интерсира. Треба да биде мирно, стабилно, да има за сите. Доброседските односи да бидат на ниво.“ – смета еден гевгеличанец.

„На овие простори сите живееле заедно. Одеднаш излегоа проблеми. Ги донесе политиката.“ – тврди гостин од Грција.

„Политиката е лоша, инаку народот – не.“ – рече жител на Гевгелија.

Погледнете ја целата репортажа


  

Спасовски: Членови од раководството на ДПМНЕ пријавуваат закани

Министерот Спасовски за ТВ21 истакна дека има пријави за закани од раководни лица во опозициската ДПМНЕ и членови од истата партија

Повеќе

Зоки - експерт за техничка поддршка

Разговор на Спасе со техничка поддршка во емисијата „Еден на еден“

Повеќе

Тодоров против бојкотот

Бојкотирањето ќе ја однесе ВМРО-ДПМНЕ во погрешен правец (Никола Тодоров)

Повеќе

Македонија ќе остане

Историски факти споделени од сведок на македонските битисувања во своите изминати 99 години живот

Повеќе

Став на ДПМНЕ за референдумот

ЕКСКЛУЗИВНО – Заменик генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ повикува на масовна излезеност на референдумот

Повеќе

Новата градинка во Прдејци чека дозвола од МОН

Градинката е готовоа, има набавено опрема, но нема дозвола за користење на објекотот од сопственикот - Министерство за образование и наука на РМ

Повеќе

Миравска свадба

Документирани свадбарски обичаи во село Миравци по сценарио и режија од Јово Камберски

Повеќе

Фановите со песна за Оливер

Проштално собирање на тргот во Сплит во чест и сеќавање на Оливер Драгоевиќ 

Повеќе

Грешен и нецелосен проект причина за доцнењето на новите бунари кај Вардар

Видео: одговор на градоначалникот Поцков за недостатоците на проектот со кои се соочил на терен

Повеќе

Гевгелија вечерва слави

Музичка програма по повод поканата за влез во НАТО и ЕУ

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

Асфалтирани три улици во Миравци

Вчера асфалтна постилка доби и улицата „Елена Минчев“ во должина од 130 метри,

Повеќе

Гевгелија го чествува 11-ти Октомври

Денот на македонското востание одбележан со полагање свежо цвеќе на Спомен

Повеќе

СЈО со нови 6 истраги

Подарок, Пропаганда, Дизајн, Хармонија, Базни станици, Пациент, се новите

Повеќе

Нов притвор за криумчар на мигранти

На регионалниот пат Негорци - Прдејци во близина на „Психијатриската болница

Повеќе

11 Октомври - Неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на  Република

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.