Топ Новости

Пазарот во Гевгелија функционира нелегално

  • Четврток, Фев 01 2018


Без примопредавање од инвеститорот и без изведба на сите проектни зафати пазарот е пуштен во употреба, што е на штета на инвеститорот, Општина Гевгелија.

На последната седница на Советот на Општина Гевгелија советникот Тихомир Ручкоманов во точката „Советнички прашања“ побара од Градоначалникот да му биде доставен договорот за изградба на градскиот пазар во Гевгелија, кој во систематизација на објекти со кои располага ЈПКД „Комуналец“ не постои како објект, иако стопанисува со него.

Градоначалникот Сашо Поцков во одговорот на советничкото прашање потврди дека примопредавање помеѓу изведувачот фирмата „Бауер“ од Скопје и инвеститорот - Општина Гевгелија нема извршено. Пазарот е пуштен во употреба на 3 август 2017 без постапка за примопредавање. На локалцијата има незавршени работи кои изведувачот е должен да ги доврши, но истиот се држи до клаузата во договорот која вели дека „изведувачот нема надлежност по пуштањето на објектот во употреба“.

Сомнежите на советникот Ручкоманов за несовесното и неодговорно работење на претходниот потписник на договорот за изградба на пазарот кој се „влече“ како инвестиција од 2013 година и 19-те анекси на договори за јавни набавки на Општината предизвика и второ советничко прашање, со барање: „Дали може сите 19 анекс договори да се објават на ВЕБ страната на општината, во рок од 10 дена, со цел поголема транспарентност во трошењето на јавните средства пред граѓаните на општина Гевгелија“.
Градоначалникот Сашо Поцков го одобри и прифати барањето за јавен увид на граѓаните во 19-те анекси преку ВЕБ страбата на Општината.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.