Топ Новости

Гевгелија празнува за влез во НАТО и ЕУ

  • Петок, Јул 13 2018

 

Градоначалникот Поцков со покана до гевгеличани сите заедно да се придружат на прославата за европска Гевгелија и македонската покана во НАТО.

Тој денеска во своето обраќање до медиумите ги истакна огромните напори, резултати и бенефит за нашата држава со вчера доделената покана од НАТО, Македонија да стане 30-тата земја членка на Алијансата и поканата за почетокот на преговорите со Европската унија, за што им порача на гевгеличани:

- „Доаѓа време на надеж, на победи, на гордост. Време на сигурност и безбедност. Доаѓа време на подобар живот за сите граѓани во нашата земја.

Ве поканувам оваа сабота, на 14 јули, да се обединиме и заедно да го прославиме историскиот успех на Македонија.

Оваа сабота, на 14 јули, во 21 часот, Ве поканувам на градскиот плоштад во Гевгелија на голема забава заедно со Бени Нон Стоп, Златко Ориѓански и Ерик Фокс.

Да ја прославиме поканата на Македонија во НАТО и ЕУ.“

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската

Повеќе

Опозицијата во Унгарија бара Груевски да биде екстрадиран во Македонија

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо

Повеќе

Објавен меѓународен тендер за регулација на коритото на Сува река

Општина Гевгелија минатата недела го објави првиот меѓународен тендер во овој

Повеќе

МВР со постапка за меѓународна потерница за Груевски

Попладнево, Министерството за внатрешни работи започна постапка за распишување

Повеќе

Груевски се јави

Жив и здрав е и во Будимпешта е

Повеќе

Започна реконструкцијата на патот Гевгелија - Негорци

Од вчера на терен е градежна механизација која започна подготвителни работи за

Повеќе

Распишана потерница по Груевски

По барање на Кривичниот суд, денес МВР во 16:30 распиша потерница по екс

Повеќе

Една година локална власт во Гевгелија

Прес на градоначалникот на општина Гевгелија - Сашо Поцков за остварувањата во

Повеќе

Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во

Повеќе

Париз ја собра светската елита

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.